Sorulara Dön
2
Sahtebilim & Şüphecilik

Neden düz dünyaya inanılıyor?

Hadi evrime inanmak istemeyenleri anladım(evrim ve yaratılış). Peki düz dünyaya inanan insanlar neden inanıyor? Düz dünyaya inananların gerekçesi de din mi?

4
118 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Bunun sebebi insanların , bütün dünyanın onları kandırmaya çalıştıklarına kendilerini inandırmaları. Kendilerini 'büyük oyunun' farkına varmış zeki insanlar olarak düşünmeleri hoşlarına gidiyor. Ayrıca bilimi dinlerine (Böyle bir şey olmasa da) düşman olarak görüyorlar. Bu yüzden bilim adamlarına karşı bir nefretleri var. Bunun da yapılan açıklamaların onları kandırmaları için olduğu inancına destek sağladığını düşünüyorum.

393 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

İnsanların düz dünyaya inanmalarının sebepleri birbirinden farklı olabilir. Kendi inançlarına aykırı olduğu için inanmayanlar da vardır ama ben çok sayıda olduklarını düşünmüyorum. Bu konuda önemli olarak gördüğüm şey, genelde insanların kendi başlarına düşünüp de düz dünyaya inanmaları değil de birileri tarafından inandırılmalarıdır. Düz dünya gibi tamamen bilim dışı olan bir argümanın bu kadar yaygınlaşmasının ana nedeni bence bu yönde bir çaba olmasıdır. Bir takım insanlar bu fikri aşılamak için çaba sarf ediyorlar. Televizyon programlarına çıkıp bunu anlatıyorlar, dernekler kuruyorlar. Tabi ki amaçları bilim sever insanların fikirlerini etkilemek değil. Amaçları zaten bilimden uzak olan insanların aklına bu yanlış bilgileri aşılamak. Belki de bu şekilde toplumları bilimden, sorgulamaktan ve rasyonellikten uzaklaştırmaya çalışıyorlardır. Bu tip komplo teorileri de insanların her zaman ilgisini çekmiştir. Çünkü komplo teorilerinin gizemli bir tarafı vardır. Ufolar, uzaylılar, cinler, hayaletler gibi şeylerle birlikte "aslında hepimiz kandırılıyoruz" gibi cümleler de insanların ilgisini çekiyor. İnsanların ilgisini çekmesi de medyanın bu tip şeyleri daha fazla abartarak kitlelere pompalamasını beraberinde getiriyor. Evrim Ağacı'nın da insanların neden komplo teorilerine inanma eğiliminde olduklarıyla ilgili bir yazısı var. Kaynak kısmına bağlantıyı bırakıyorum.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • F. Birinci. İnsanlar Neden Komplo Teorilerine İnanıyor. (29 Mart 2019). Alındığı Tarih: 27 Aralık 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı

Şahsi kanaatimce bu konuda Düz Dünya'cıların bir çoğunun hedefi dikkat çekip reklam yapmak.(Yani aslında gerçekten Düz Dünyacı değiller.Sadece prim yapıyorlar.)Mesela Youtube örneğini ele alırsak Düz Dünya kanalları çok kolayca abone kazanıp izlenme alıyor.Zaten felsefe basit :"Komplo her zaman satar."

0
Teşekkür
Paylaş
0

Bence bunun asıl sebebi insaların bir şeyleri öğrenmeye çalışmak yerine kolay olanı seçip kendi istediği şeye inanıp kulaklarını tıkıyor olması oysaki insan kendi fikri yanlış olsa bile doğruyu öğrenmesi gerekir bence asıl sebebi bu ve bu tür insanlara neden inandıkları sorulduğunda sizi kandırıyorlar o fotoğraflar sahte gibi kendi safsatalarını bize kabul ettirmeye calışıyorlar.

154 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın