Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sevgi Düşkün
Sevgi Düşkün
4,618 UP
Üye
3

Neden doğum anımızı ve bir yaşımızı hatırlamayız?

Kimse diş çıkardığı anı ve yürümeye çalıştığı anı hatırlamaz bunun temel sebebi nedir ve deneylerle birine diş çıkardığı yaşı hatırlatmak mümkün mü?
381 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hüseyin Gazi Özçakır
Kendi yaşadığım deneyim

Öncelikle merhabalar. İnsanın çok erken döneminden bir şeyler hatırlamamasının sebebini insan yavrularının beyinsel gelişimlerini anne karnında tamamlamamasıdır eğer bunu yapmış olsaydı insan oğlu beyin büyüklüğünden dolayı doğum olamayacaktı doğumdan sonraki 1 yıllık dönemde beyin hacimsel olarak 2 ye katlanır 3 yaşında gelişiminin yüzde 80 ini 5 yaşında ise yüzde 90 ını tamamlar dolayısı ile uzun süreli hafızanın da bu dönemler içerisinde bir yerde şekillenir olgunlaşması yüksek kuvvetle muhtemeldir.[1][1]Bu linkten.bu link ilgili kaynağa ulaşabilirsiniz.gelelim 2. Sorunuzun cevabına kendimle ilgili en erken anım 2 yaşından benimde anladığım kadarı ile o yaşlardan anı kalması için kişinin büyük bir şok bir psikolojik travma geçirmesi falan gerekiyor babam öğretmen ve doğu görevinden geldiğimiz günü içeriyor evimizde hiç eşya olmaması üst katta oturan amcamgilin eşyaların koltuklarının olması beni derinden etkilemiş olacak ki bizim koltuklarımızın nerde olduğunu anneme sorduğumu hatırlıyorum babam evde dolapları falan yerleştiriyorlarmış annemin anlattığına göre daha sonra 3 adet kahverengi eski minder getirdiler bende minderlerin üzerinde üzgün ve ağlamaklı bir şekilde yatıp uyuduğumu hatırlıyorum yıllar sonra ailemdekilere en eski anım bu var diye anlattığında inanmadılar çünkü bu yaşandığında daha 2 yaşına bile girmemiştin. Dediler lakin herşeyi çok net hatırlıyorum.ne büyük travma 😂😁değil mi

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close