Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Neden doğa yasası olarak doğal seleksiyon var?

Evren için bir anlam ifade etmiyoruz. (göze alınmayacak kadar küçük ve değersiz. ) yaşamın dünya'dan veya herhangi bir gezegenden başka bir yerde anlamı yok. Peki neden evrende canlılar için bir yasa var. Bir önem mi taşıyoruz? Sorumda hatalar olabilir. Lütfen bilgilendirmeyi unutmayın. Teşekkürler

2
127 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öncelikle, yasaları adlandıran bizleriz. Evrim bir doğa yasası diyoruz çünkü bunu gözlemliyoruz. Fakat aslında evrim Evrenin temel yasaları gibi bir yasa değildir. Evrim bizim dünyadaki canlılığı açıklamak üzere teorileştirdiğimiz bir düşüncedir. Evrimin içindeki her mekanizma bu evrenin kuralları ile uyumludur. Yeni bir kural yasa içermez. 

Fakat bu mantık her türlü yanlış, soruyu şöyle değiştirerek soralım; Maddeler evren için bir önem mi taşıyor, neden kütle çekimi var? Ne kadar mantıksız bir soru. Bir şey evren için nasıl önemli olabilir?  Evren için anlam ifade eden tek bir şey gösterebilir misiniz? Fakat dediğinizi anlıyorum biz evrene baktığımızda kendimizin ne kadar önemsiz olduğumuzu anlayabiliyoruz ama bu çıkarımı yapan biziz bunu evrene mal etmek hatalı bir düşüncedir. 

Bu sorular insanin aklına gereksiz ve sık sık kullanılan antropomorfizmden ötürü geliyor. Biz her varlığı kendimize ister istemez benzetiyoruz. Mesela durmadan insanlar evrimin amacı ile başlayan cümleler kuruyor. Evrimin bir amacı olamaz fakat bir noktada bir şeyi açıklamak için ben de zaman zaman bu şekilde başlayan cümleler kuruyorum daha iyi anlaşılsın diye. Dilimiz yani Türkçe değil herhangi bir insan dili böyle şeyleri açıklamakta yetersiz kalıyor. 

2
Teşekkür
Paylaş
2

Evet, evren için bir anlam ifade etmiyor olabiliriz, bunu pek de bilmiyoruz. Ama dünyayı ve evreni oluşturan yasalar ve teoriler için bir anlam ifade ettiğimiz kesin. Doğa evrende bulunan canlılığa "Dur şunlara bir yasa koyayım da önemli olsunlar." gibi amaca yönelik hareket edemez. Yasa etki ettiği maddelerle beraber var olur.

Tamamıyla fizikteki ve kimyadaki yasalara göre meydana gelen canlılık, biyoloji bilimini oluşturmuş ve biyoloji kendiyle beraber yasalarını getirmiştir. Bu farklı alanlardaki yasa dediğimiz olguların temel olarak farkı yoktur. Şöyle ki bir taşı kaldırıp yüksekten bıraktığımızda "Neden kütleçekim teorisine uyuyorsun?" diyerek evrendeki önemini sorgulayamayacağımız gibi evrim ve onun mekanizmalarına farkında olarak veya olmayarak uyan bizlere ve tüm canlılara bu soruyu yöneltmekden farksızdır. Umarım açıklayıcı olabilmiştirim.

1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın