Puan Ver
1
Puan Ver

Neden dışarıdan rahatsız edici bir ses duyduğunuzda pencereyi kapatırız? Halbuki sesi katı olan pencere gaz olan havadan daha iyi iletmez mi?

Sesi daha iyi iletme konusunda katılar>sıvılar>gazlar fakat aklıma takılan şey şu; dışardan bir ses geldiğinde daha az duymak için pencereleri kapatırız. Ama bunun sesi daha iyi iletmesi gerekmez mi?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Soğurmayla ilgili. Gazlarda molekül yoğunluğu daha az olduğundan ses kötü iletilse de daha az soğurulur. Katılarda ise tam tersi. İyi iletilir ama daha yoğun olduğundan enerji daha çok soğurulacaktır. Bu yüzden sesin şiddeti düşer.

Favorilerime Ekle
1

Gaz sesi en kötü ileten madde türüdür.Sonra sıvı ve katı gelir.Kafanı bir masaya koyduğunda sesleri daha iyi duymanın sebebi de budur.Ve bildiğim kadarıyla cam aralarındaki alan da vakumlanıyor bu daha da az iletim anlamına gelir.(bu yüzden iki kat cam vardır.)

Favorilerime Ekle
1

Bildigim kadariyla siradan katilar kullanilmiyor pencere yapiminda. Ozellikle sesi yalitan ham maddeler tercih ediliyor.

Ayrintili bilgi icin ekteki pdf'i inceleyebilirsiniz.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Pencerelerde Ses Yalitimi Pencere ve duvarlarin sesi nasil yalittigina dair teknik bilgiler iceren bir pdf
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben, bilimin enfes güzelliğe sahip olduğunu düşününenlerdenim. Laboratuvardaki bir bilim insanı sadece bir teknisyen değildir; aynı zamanda kendisini bir peri masalı gibi büyüleyen doğal bir olgunun karşısına oturtulmuş bir çocuktur.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder