Puan Ver
2
Puan Ver

Neden derisi dikenliler sınıflandırma olarak eklem bacaklılardan daha gelişmiş sayılıyorlar?

Sonuçta rejenerasyon yetenekleri vb. De derisi dikenlilerin daha az gelişmiş olduğu yönünde. Somut örneklerle açıklayabilir misiniz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Sayılmıyor. Evrimsel olarak hiçbir tür, bir diğerinden "gelişmiş" değildir. Her bir tür bulunduğu çevre ile şekillenmiştir. Echinodermata üyeleri rejenerasyon konusunda daha başarılı sayılıyor olabilir. Arthropoda üyeleri ise mobilite (hareket) konusunda ve çevresel faktörlere karşı daha başarılı olabilir. Bu da canlıların bulundukları biyocoğrayada hayatta kalmaya yetecek özellikler ile seçilim gösterdiklerini anlatıyor. Evrimsel biyolojide kastedilen gelişmişlik, fizyolojik değil kronolojiktir.

Favorilerime Ekle
7

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Gelişmiş Tür
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mümkün olan şeylerin sınırları; yalnızca onların ötesine, yani imkansızın sınırlarına geçerek tanımlanabilir.”
Arthur C. Clarke
Geri Bildirim Gönder