Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Neden çoğu toplulukta "tepegöz", "ejder", "dev", "cadı", "hortlak" gibi canlılar ortaktır?

Mitolojik olmalarına rağmen neden tüm topluluklarda bu varlıklar birbirine çok benzer bir şekilde anlatılmıştır? Neden tüm topluluklarda bunlara inanılıp üzerlerine yüzlerce benzer yazı yazılmıştır hatta bazılarında kutsal sayılmıştır?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bence ana temeli psikolojik. Zararlı görülen her şey öncelikle daha iyi anlaşılması için kişileştirmeye uğruyor. İnsani özellikler atfederek anlamaya çalıştığımızda yani empati yaptığımızda anlaması zor şeyleri daha iyi anlıyoruz. İnsan olmaktan kaçamayız dolayısıyla çizilen ve tasvir edilen figürler birbirine benziyor. İnsanın psikolojisi hem deterministik hem değil çünkü doğa ve kültür insan bağlamında etkileşiyor sürekli. İnsanlar doğal ortamındaki avcılarına göre tasvir etmiş gibi duruyor kötü karakterleri. Ejderha örneğin kaosu temsil eden bir mit. Mitlerin ardında insanların dünyayı nasıl algılayıp hareket ettiklerine dair kocaman bir tarih var. Jordan Peterson (Toronto Üniversitesi Psikoloji Profesörü) YouTube üzerinden bu konular hakkında analizler yapıyor. İncili komple psikolojik açıdan yorumladığı ve kendi yazdığı kitabını anlattığı video serileri var örneğin (İngilizce).

  1. https://www.youtube.com/watch?v=f-wWBGo6a2w
  2. https://www.youtube.com/watch?v=I8Xc2_FtpHI

Eğer ilginiz varsa önerebileceğim Türkçe kitaplar:

  • Mitlerin Kısa Tarihi - Karen Armstrong
  • Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi - Mircea Eliade
  • Kahramanın Sonsuz Yolculuğu - Joseph Campbell
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3
buzul cagindan kalma bi aliskanlik. buzul cagindaki yirticilar ana dusmanlarimizdi. ic gudulerimiz reflekslerimiz ona uygun evrimlesmisti ve "stres" hormonumuzun temeli "yirticilardi". buzul caginin bitmesiyle avci toplayiciliktan tarim toplumuna gecisimizle beraber artik doganin ustun evlatlari biz olduk. yirticilardan korkmamiz icin sebep yoktu. fakat vucudumuz hala yirticilara tepki verecek sekilde evrimlesmisti. stres hormonumuzun amaci buydu. bu ortamda da bazi yanlis yorumlanan olaylarla toplumlar kendi "canavarlarini" yaratti. cunku canavarlara ihtiyacimiz vardi, artik yirticilar yoktu.
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İlk başta imkansız gözüken nice geometrik teoremin isabetliliği zamanla ispatlanmıştır.”
Archimedes