Puan Ver
2
Puan Ver

Neden çoğu toplulukta "tepegöz", "ejder", "dev", "cadı", "hortlak" gibi canlılar ortaktır?

Mitolojik olmalarına rağmen neden tüm topluluklarda bu varlıklar birbirine çok benzer bir şekilde anlatılmıştır? Neden tüm topluluklarda bunlara inanılıp üzerlerine yüzlerce benzer yazı yazılmıştır hatta bazılarında kutsal sayılmıştır?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Bence ana temeli psikolojik. Zararlı görülen her şey öncelikle daha iyi anlaşılması için kişileştirmeye uğruyor. İnsani özellikler atfederek anlamaya çalıştığımızda yani empati yaptığımızda anlaması zor şeyleri daha iyi anlıyoruz. İnsan olmaktan kaçamayız dolayısıyla çizilen ve tasvir edilen figürler birbirine benziyor. İnsanın psikolojisi hem deterministik hem değil çünkü doğa ve kültür insan bağlamında etkileşiyor sürekli. İnsanlar doğal ortamındaki avcılarına göre tasvir etmiş gibi duruyor kötü karakterleri. Ejderha örneğin kaosu temsil eden bir mit. Mitlerin ardında insanların dünyayı nasıl algılayıp hareket ettiklerine dair kocaman bir tarih var. Jordan Peterson (Toronto Üniversitesi Psikoloji Profesörü) YouTube üzerinden bu konular hakkında analizler yapıyor. İncili komple psikolojik açıdan yorumladığı ve kendi yazdığı kitabını anlattığı video serileri var örneğin (İngilizce).

  1. https://www.youtube.com/watch?v=f-wWBGo6a2w
  2. https://www.youtube.com/watch?v=I8Xc2_FtpHI

Eğer ilginiz varsa önerebileceğim Türkçe kitaplar:

  • Mitlerin Kısa Tarihi - Karen Armstrong
  • Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi - Mircea Eliade
  • Kahramanın Sonsuz Yolculuğu - Joseph Campbell
Favorilerime Ekle
2
Puan Ver
1
Puan Ver
buzul cagindan kalma bi aliskanlik. buzul cagindaki yirticilar ana dusmanlarimizdi. ic gudulerimiz reflekslerimiz ona uygun evrimlesmisti ve "stres" hormonumuzun temeli "yirticilardi". buzul caginin bitmesiyle avci toplayiciliktan tarim toplumuna gecisimizle beraber artik doganin ustun evlatlari biz olduk. yirticilardan korkmamiz icin sebep yoktu. fakat vucudumuz hala yirticilara tepki verecek sekilde evrimlesmisti. stres hormonumuzun amaci buydu. bu ortamda da bazi yanlis yorumlanan olaylarla toplumlar kendi "canavarlarini" yaratti. cunku canavarlara ihtiyacimiz vardi, artik yirticilar yoktu.
Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beni korumak için aldıkları bütün önlemlerden beni koruyacak bir önleme ihtiyacım var.”
Banksy
Geri Bildirim Gönder