Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Neden bozonların spinleri tam sayı iken fermiyonların spinleri kesirli sayı?

Atom altı parçacıkları öğrenmeye çalışıyorum ve bu soru aklıma takıldı
310 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlhan Taşlı
Fizik İle İlgilenen

Atom altı parçacıkların spinleri esnasında farklı açılarda oluşan görünüşleri ile ilgili bir durumdur. Her parçacık kendi özelliklerine göre spinleri esnasında görünüm özellikleri de farklı şekilde değişir. En somut şekilde iskambil kağıtlarına göre anlatmak mümkün olabilir.

Maça Ası
Maça Ası

Resimdeki görseli 1800 çevirirseniz sadece ortadaki maça sembolü ters döner, 3600 çevirirseniz eski haline gelir. Bu özelliği taşıyan parçacıklara "1 spine sahip parçacık" deriz.

Maça Valesi
Maça Valesi

Resimdeki görselde valenin zıt yönlere bakması nedeniyle kartı 900 çevirmeniz halinde ve 1800 çevirmeniz durumunda 2 farklı görüntü oluşur. Bu parçacıklara "2 spine sahip parçacık" deriz. Hazır bu görsel iyi fikir vermişken, parçacıkların 3 spine veya daha fazlasına sahip olabileceğini de görmek gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

İskambil Kartı Arkası
İskambil Kartı Arkası

Resimdeki görselde (tabi sadece kırmızı veya maviyi düşünün) kartı tam tur veya tam 2 tur çevirsek bile görüntüsü aynı olacaktır. Bu özellikteki parçacıklara "1/2 spine sahip" deriz.

Fermiyon parçacıkları ve bozonlar arasındaki temel fark; fermiyonların sıradan madde oluşturması ve taban durumu enerjilerinin negatif olmasıdır. Bozonlar ise fermiyonlar arasında kütle çekim, ışık gibi kuvvetleri ileten ve etkileşimi sağlayan, taban durumu enerjileri pozitif yüklü parçacıklardır.

Çok emin olmamakla birlikte eğer maddeyi oluşturan fermiyonlar da tam sayı spine sahip olsaydı, Evrende simetri ve normal maddeden bahsedemeyebilirdik.

7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close