Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Zeliha Kılıç
Zeliha Kılıç
1,760 UP
Üye
1

Neden birine bahsettiğimiz planlarımız, bahsetmediğimiz zamanlarda olduğu kadar sık gerçekleşmeyebiliyor?

Tembel miyiz yoksa bunun bilimsel bir açıklaması var mı?
359 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Darwin Darwins
Okur

Bilimsel bir açıklaması var.

1. Kendiniz için erken ödüller.

New York Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, insanlara hedeflerinizden bahsetmenin sizi psikolojik tuzağa düşürebileceğini ve bu arzunun peşinden gitme olasılığınızı azaltabileceğini göstermiştir. James Clear'ın Atomik Alışkanlıklar adlı kitabında yazdığı gibi :

Tüm Reklamları Kapat

Zihniniz, ödüllerin nerede olduğuna dair ipuçları için sürekli olarak iç ve dış ortamınızı analiz ediyor. İşaret, bir ödüle yaklaştığımızın ilk göstergesi olduğundan, doğal olarak bir aşermeye yol açar.

Temel olarak, bir şeyin peşinden gideceksiniz çünkü bunda bir ödül olduğunu görüyorsunuz ve başkaları tarafından takdir edilmek, bize o hedefe çoktan ulaştığımızı düşündüren psikolojik bir tuzak olabilir.

2. Süreç övgüsü ve sonuç övgüsü.

Reed Üniversitesi tarafından yürütülen başka bir araştırma, süreç övgüsü almanın - İnsanların sizi yaptığınız sıkı çalışmalardan dolayı tebrik etmesi - hedeflerinize ulaşma şansınızı artıracağını, sonuç övgüsü aldığınızda - İnsanların sizi başarınız için tebrik etmesinden daha yüksek olacağını belirtti. Hayatında birçok ulusal satranç şampiyonluğu kazanmış olan Josh Waitzkin'den harika bir hikaye geliyor, ardından şöyle dedi :

Tüm Reklamları Kapat

"En iyi deneyimim, birçok psikolojik tuzaktan kaçınmama yardımcı olduğu için ilk ulusal satranç şampiyonalarımı kaybetmekti"

Sonuç olarak övgü alırken karşılaştığınız sorunlar, diğer insanlardan daha özel olduğunuza inanma olasılığınızın daha yüksek olması ve bu, inanmak isteyeceğiniz son şey. Bu sonuç övgü sadece başkalarının görüşlerinden değil, bazen kendinizden de gelir.

3. Olumsuz geri bildirimler sizi durdurabilir.

Chicago Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, yeteneklerinize inanmanızın ve bunları başkalarıyla paylaşmamayı seçmenizin sizin için daha iyi olacağını öne sürüyor, çünkü insanların fikirlerini sorarken, olumsuz geri bildirim alma olasılığınız her zaman olacaktır. .

Yaptığınız bir şey hakkında yeterince bilgili ve deneyimli olana kadar, moralinizi sabit tutmak ve tutarlı olma olasılığınızı artırmak için olumsuz geri bildirimlerden kaçınmak için bunu kendinize saklamanız daha iyi olacaktır.

4. Başkaları tarafından gözetlenmek sizi kaygılandırır.

Michael Enzel ve Sharon Anderson tarafından yürütülen başka bir araştırma, izleniyor olma hissinin - insanların eylemlerinizi gözlemlediğini hissettiğiniz için - hedeflerinize bağlı kalma motivasyonunuzu azaltabileceği sonucuna vardı. Arkadaşlarınıza hedeflerinizden bahsettiğinizde, “Ya başarısız olursam?”, “Ya başaramazsam?” ilerlemenizi durdurabilir.

[1]

Kaynaklar

 1. K. Rivaldi. 4 Scientific Reasons Of Why Telling People About Your Goals Might Be A Bad Idea | Illumination-Curated. (2 Mart 2021). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2023. Alındığı Yer: Medium | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close