Puan Ver
1
Puan Ver

Neden birey olarak çevremizde dostluk veya nefret ilişkileri geliştiririz?

Arkadaşlığın temelinde de çıkarlar yok mudur, gerçekten saf(karşılıksız) bir duygu var mıdır?

2
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Bireyin duygusal sosyal ilişkiler kurma ihtiyacı varoluşsal düzeyde bir ihtiyaçtır. Çünkü kendi benliğini oluşturma ve hissetmek için diğer insanlar zemin olmaktadır.

Neden sevgi nefret..

İkizlerde görülen bir özellik bu konuda yardımcı olabilir. Özellikle tek yumurta ikizleri, kendi benliklerini bulabilmek için, diğer ikizi ile kontrast beğeniler geliştirmekteler. Aynı konuda birinin beğendiğinin aksi olanı beğenme tutumu geliştiriyor ki, bu kontrastlık benlik hissini daha netleştirsin. -Bunu bilinçli olarak yapmıyor.-

Bizler de kendimize duygusal ya da mantıksal olarak yakın bulduğumuz, doğru-iyi bulduğumuz kişileri sevme, aynı nedenlerle nefret etmek de aslında bir ihtiyaç. Modern zamanda bir ünlünün fun ı olma, oyun takımı tutma, bir kişiyi abartılı övme ya da yerme gibi davranışlar da bizim henüz gelişmekte olan varoluş hissimizin ve güdülerimizin hayata aktarılan biçimleri.

Geliştikçe daha sofistike yöntemler buluyor, kendimizi anlama, çözme nin daha üst yöntemlerini keşfediyor olacağız. Bir kişiyi övmek yerine onun fikrini anlayıp analiz etme, bir kişiyi övmek yerine onun düşüncelerine odaklanarak anlama ve geliştirme, aynı düşünceyi aktarmanın daha nitelikli yollarını bulmadan zevk almaya başlayacağız. Kişiye duyulan sevgi-nefret gibi ucuz ödüller bizi tatmin etmeyecek.

Bir kişiye sadece sevdiği, sadece sevmediği nedeniyle tutum sergileme oldukça çocuksu ve gelişmemiş bir tutum aslında. Sosyal ilişkilerde kullandığımız referanslar duygu olduğu sürece henüz çocuksu bir seviyede etkileşim kuruyor olacağız. Mutlak düzeyde bu referanslar daha bilişsel seviyelere, rasyonel yöntemlere kayacak.

Teşekkür Et
2

merhaba bence insanın kültürel etkinlikleri zamanla çıkarsız sevgi diye bi kavram yarattı fakat bu kavrama gerçek diyemeyiz kastettiği şey eğer gerçekten 0 çıkar ise. çünkü diyebilmemiz için herhangi bir sebep yok. her türlü ilişkinin mantıksal bir açıklaması bir yararı veya bir hazzı var ve her diyaloğun her hareketin bize acı çektiren fakat bile bile yaptığımız şeylerin bile mantıksal bir açıklaması var. içimizdeki tatmin olmak isteyen psikolojik/biyolojik ihtiyaçları tatmin ediyoruz. aksi bir yorum yapan ve bunu tartışmak isteyen herkes lütfen bana instagram dan dm atsın ve tartışalım. bu, ucu özgür iradeye kadar dayanan müthiş verimli bir konu bence ve aksi cevaplar bulamadım.

Teşekkür Et (1)
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantık bizi sadece çağdaşlarımızla değil, bizden binlerce yıl önce yaşamış ve çok sonra yaşayacak olanlarla birbirimize bağlar.”
Leo Tolstoy
Geri Bildirim Gönder