Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
1

Neden birey olarak çevremizde dostluk veya nefret ilişkileri geliştiririz?

Arkadaşlığın temelinde de çıkarlar yok mudur, gerçekten saf(karşılıksız) bir duygu var mıdır?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Bireyin duygusal sosyal ilişkiler kurma ihtiyacı varoluşsal düzeyde bir ihtiyaçtır. Çünkü kendi benliğini oluşturma ve hissetmek için diğer insanlar zemin olmaktadır.

Neden sevgi nefret..

İkizlerde görülen bir özellik bu konuda yardımcı olabilir. Özellikle tek yumurta ikizleri, kendi benliklerini bulabilmek için, diğer ikizi ile kontrast beğeniler geliştirmekteler. Aynı konuda birinin beğendiğinin aksi olanı beğenme tutumu geliştiriyor ki, bu kontrastlık benlik hissini daha netleştirsin. -Bunu bilinçli olarak yapmıyor.-

Bizler de kendimize duygusal ya da mantıksal olarak yakın bulduğumuz, doğru-iyi bulduğumuz kişileri sevme, aynı nedenlerle nefret etmek de aslında bir ihtiyaç. Modern zamanda bir ünlünün fun ı olma, oyun takımı tutma, bir kişiyi abartılı övme ya da yerme gibi davranışlar da bizim henüz gelişmekte olan varoluş hissimizin ve güdülerimizin hayata aktarılan biçimleri.

Geliştikçe daha sofistike yöntemler buluyor, kendimizi anlama, çözme nin daha üst yöntemlerini keşfediyor olacağız. Bir kişiyi övmek yerine onun fikrini anlayıp analiz etme, bir kişiyi övmek yerine onun düşüncelerine odaklanarak anlama ve geliştirme, aynı düşünceyi aktarmanın daha nitelikli yollarını bulmadan zevk almaya başlayacağız. Kişiye duyulan sevgi-nefret gibi ucuz ödüller bizi tatmin etmeyecek.

Bir kişiye sadece sevdiği, sadece sevmediği nedeniyle tutum sergileme oldukça çocuksu ve gelişmemiş bir tutum aslında. Sosyal ilişkilerde kullandığımız referanslar duygu olduğu sürece henüz çocuksu bir seviyede etkileşim kuruyor olacağız. Mutlak düzeyde bu referanslar daha bilişsel seviyelere, rasyonel yöntemlere kayacak.

132 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2

merhaba bence insanın kültürel etkinlikleri zamanla çıkarsız sevgi diye bi kavram yarattı fakat bu kavrama gerçek diyemeyiz kastettiği şey eğer gerçekten 0 çıkar ise. çünkü diyebilmemiz için herhangi bir sebep yok. her türlü ilişkinin mantıksal bir açıklaması bir yararı veya bir hazzı var ve her diyaloğun her hareketin bize acı çektiren fakat bile bile yaptığımız şeylerin bile mantıksal bir açıklaması var. içimizdeki tatmin olmak isteyen psikolojik/biyolojik ihtiyaçları tatmin ediyoruz. aksi bir yorum yapan ve bunu tartışmak isteyen herkes lütfen bana instagram dan dm atsın ve tartışalım. bu, ucu özgür iradeye kadar dayanan müthiş verimli bir konu bence ve aksi cevaplar bulamadım.

201 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes önemlidir. Herkesin bir rolü vardır. Herkes bir değişim yaratabilir.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku