Puan Ver
0
Puan Ver

Neden bir elma boyutunda veya daha küçük gezegenler yok ve eğer var ise biz olup olmadığını bilebilir miyiz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

çünkü o boyutta bir şeye gezegen denemez. evren 101 kitabından direkt alıntı yapıyorum.

Bir gezegen, uluslararası astronomi birliği tarafından güneş etrafında birincil yörüngesi bulunan, onlara daire şeklini veren kütle çekimleri için yeterli bir kütleye sahip, yörüngesi civarındaki bütün küçük gezegenleri temizleyen (bu da onun onun kendi yörüngesinde, o boyutta tek cisim olduğu anlamına gelir) gökcismi olarak açıklanmıştır. kuyrukluyıldızlar, astroitler ve kendi kütleçekimleri sayesinde daire olamamış olan daha küçük gökcisimleri bu karmaşık tanımın dışında alır. cüce gezegenler ise ilk iki kriteri sağlar fakat henüz yörüngelerini temizlememiş olan cisimlerdir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Demokrasinin ölümü muhtemelen bir çalılıktan suikast ile olmayacaktır. Vurdumduymazlık, umursamazlık ve değerbilmezlik yoluyla, yavaş bir tükeniş olacaktır.”
Robert Hutchins
Geri Bildirim Gönder