Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Neden bazı toplumlar maske takarken diğerleri takmıyor?

382 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
B Polat
B Polat
325K UP
Bilim Meraklısı

Maskenin koronavirüs gibi, havadan yayılan, virüslerin toplumda yayılmasını engellemede oldukça etkili olduğu yapılan bir çok çalışma ile defalarca teyit edilmiştir.[1] Bazı toplumlar daha önceki deneyimler, kural koyanların yada uzmanların bilgilendirme ve yönlendirmesine göre daha çok maske kullanırken, bazıları o kadar çok kullanmıyor. Toplumların tavırlarından çok bilimsel veriler ciddiye alınmalıdır.

Koronavirüsün son versiyonu ilk çıkan versiyonundan çok daha hafif bir hastalığa yol açtığı için, insanlar geçmişe göre daha serbest bırakılıyor. Şu anda bir problem yok. Kışın ne olucak onu kestirmek zor. Kendini güvende hissetmediğin (toplu ulaşım araçları gibi) yerlerde maske kullanmak çok sağlıklı tercih olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

114 görüntülenme

Kaynaklar

 1. www.seyahatsagligi.gov.tr. Seyahat Sağlığı - Koronaviruskorunma. Alındığı Tarih: 27 Ağustos 2022. Alındığı Yer: www.seyahatsagligi.gov.tr | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Öz
Mehmet Öz
7K UP
Sosyoloji ile ilgileniyorum

Merhaba,

Bir çok konu ve olayda olduğu gibi birden fazla faktör, maske takıp, takmama yönünde karar aldırır. Bunlardan bazıları;

-Hastalığın şiddetini ciddiye almama/sahip olunan bağışıklığa güvenme.

Tüm Reklamları Kapat

-Kolektivizm vs bireysellik. Bireyin başkalarının sağlığını da düşünüp/düşünmediği için maske takma(ma)sı.

-Güç vs otorite. Güç sahibi hükümetler maske takma zorunluluğunu dayattığında, insanlar gerçekleşebilecek negatif sonuçlardan korktukları için maske takmayı seçebilirler. Ama, otoriter bir hükümete sahip olan toplumlar kendi sağlıklarının sadece kendilerini ilgilendirdiğini öne sürerek hakları için daha kolay harekete geçebilirler(bulaştırma riski ve başkalarının sağlığına kasıt olduğu halde). Halk, güçlü ama otorite sahibi olmayan hükümetin kararlarına daha çabuk itaat etme eğilimindedir. Çünkü güç sahibi razılığa bakmaz ama, otorite sahibinin gücüne saygı duyulur ve o güç zaten ona halk tarafından olarak verilmiştir. Otorite sahibi bir şeyi dayatmaya kalkarsa, bu, gücünde azalma olacağı anlamına gelmemekle birlikte otoritesinden kesin bir azalma olacağını gösterir. Örneğin doğuda, polisin üst araması normal karşılanırken, batı toplumlarında bu, mahremiyete bir kasıt olarak görülebilir. Her iki toplumda da polis otorite sahibidir. Kültür farklılığından dolayı değerler de farklıdır ve dolayısıyla mahremiyet adı altında neyin kastedildiği de.

Olaya daha basit bakmak istersek, ilimi tamamen reddetmenin ve cahil bir toplum olmanın da bir faktör olabileceğini söyleyebiliriz. Tabii olarak, sayılamayacak kadar teori ve etken farklı perspektiflerden cevaplar verdirebilir.

Kaynaklar

 1. Prof. Dr. Ramazan Erdem, et al. Güç: Formal Ve Informal Yönden Güce Bir Bakış. Alındığı Tarih: 27 Ekim 2022. Alındığı Yer: DergiPark | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close