Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

Neden bazı kediler kendilerini sevdirirken bazı kediler sevdirmiyor?

2
4,286 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar, bu soruyu üniversitede hayvan davranışları dersi almış biri olarak yazmaktayım, öncelikle bunu belirtmek istedim. Kediler evrimsel süreçleri gereği soliter (tek başına) yaşam süren canlılardır. Nedenini soracak olursanız (domestik kediler için) bedenleri küçük ve yakalayabildikleri avlar da küçük (fare, kuş vb.). Dolayısıyla karınlarını zaten tek başlarına doyurabilmeleri bir yana, grup halinde avlanmayı seçtikleri takdirde zaten küçük olan avlarını paylaşmaları gerekecek. Bu yüzden kediler soliter yaşarlar.

Kedilerin diğer kedilerle olan ilişkileri de insanlarla olan ilişkileri de oldukça benzerdir hatta bu yüzden kedilerin bizleri başka kediler olarak gördüklerini söyleyen görüşler mevcut. Bu bilgiler ışığında, kediler kısa ve sık temaslardan hoşlanırlar. Örneğin bacaklarınıza kafalarını sürter, geçer ve giderler. Uzun sarılmalar, kucaklaşmalar hoşlarına gitmeyecektir. Genel olarak kedilerin davranışsal özellikleri bu şekilde evrimleşmiş. Ancak tabii ki bu davranışlara uymayan bir azınlık da söz konusudur. Bunun sebebi ise kedilerin de insanlarda olduğu gibi bir takım (karakter yönünden) farklılaşmalara sahip olmaları. Kimisi daha cana yakınken kimisi daha uzakta kalmak isteyebilir.

Bu tarz durumlarda kediyi zorlamamak hem kedinin mental sağlığı hem de sizin fiziksel sağlığınız (malum çok güzel pençeleri var) için en avantajlısı olacaktır.

3,875 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (5)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Merhaba,

aslında bunu normal karşılamak lazım çünkü kedilerde insanlar gibi karakterlere sahiptir mesela :Bazı insanlar kendilerini çok çabuk sevdirirken bazı insanlar ise soğuk kanlıdırlar.Bu durum kediler içinde geçerli ama bazı insanlar ilk başta size olumlu yaklaşırken sonradan sizden soğuyabilir bunun sebebi yüksek bir ihtimalle sizin karşınızdaki kişiye hoşuna gitmeyen davranışlar yapmanızdır.Bu örnekten yola çıkarak kedinize belkide bilmeden yada kasıtlı olarak hoşuna gitmeyen şeyler yapmış olabilirsiniz.

Peki kedinizin hoşuna gitmeyen şeyler nedir yada kedinizin kendini sevdirmemesinin sebebi nedir bir bakalım.

KORUNMA İÇ GÜDÜSÜ

  • Kedilerin evrimsel süreçte yok olmamasının sebebi korunma iç güdüsüdür bundan dolayı kediler sürekli olarak çoğu şeye tedirgin bakar ve eğer siz kedinize ani bir hareket yaptıysanız belkide bundan dolayı size küsmüş olabilir.Bunun çaresi de kediyle göz teması kurduktan sonra sevmeye çalışmak.
  • Kediler evcil hayvanlardır ve evcil insanla birlikte yaşayan anlamına gelir ve yavru kedi sosyalleşmesinde insanlarla tanışmasının da bu nedenle büyük önemi vardır. Yavruluk döneminde insan görmeyen ve insanla sosyalleşmeyen kedilerin insanlara karşı daha şüpheci olması normaldir. Kendini sevdirmeme sorunu görülen kedilerin birçoğu yavruluk dönemlerinde insanlarla sosyalleşme şansı yakalayamamış kedilerdir.
  • kediler (Özellikle barınaklardan alınmış olanlar ) insan kaynaklı travmalar yaşaya biliyor.
  • İşte geldik kediler neden kendini sevdirmez sorusunun en sık karşılaşılan nedenine; ağrı ve acı. Özellikle bölgesel tepkilerde, yani kediniz hep aynı noktasını sevdiğinizde tepki gösteriyorsa ve daha önce olmayan, bir anda ortaya çıkan sevdirmeme durumlarında akla gelmesi gereken ilk şey ağrı ve acı.

3,448 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın