Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden başka insanlara hayranlık duyarız?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kendimizde olmasını istediğimiz ama yapamadığımız bir özellik veya başkasında varsa ona hayranlık duyarız. Çünkü yapmayı istemişsizdir ama bazı nedenlerden dolayı yapamıyoruzdur. Ama hayran olduğumuz kişi yapabiliyor.

Bu bir kişinin doğal yetenekleri olabilir. “Keşke böyle çizebilseydim!”

Çok çalışma ile elde edilmiş yetenekler olabilir. "Keşke ben de onun gibi evrimsel biyoloji konusunda uzman olabilseydim."

Bu onların tutumları olabilir. “Nasıl bu kadar olumlu ve iyimser kalıyor? Keşke böyle olsaydım! ”

Bazen, uymayı öğrendiğimiz toplumsal beklentiler nedeniyle kendimizi geride tutarız. Bazı insanlar sadece sevilmek için bazı toplumsal “kurallara” uyma gereğini görmezler. Bu, başkalarının da başkalarının bizi algılamasından korkmamalarını istedikleri davranışlara (ve bazen de tutumlara) neden olur. "Arkadaşımın babası arkadaşım genç olmasına rağmen dışarı çıkmasına izin veriyor. Ben yapsaydım bunu, kim bilir ne derlerdi... Keşke onun yerinde olabilseydim."

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçeklerle yok edilebilecek bir yalan, yok edilmelidir.”
P. C. Hodgell
Geri Bildirim Gönder