Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Neden bağırsağımız ikinci beynimiz olarak nitelendirilir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Beyin vücudun kontrolünü sağlamaktadır.Yani bir şehrin veya ülkenin başkanı gibi düşünebiliriz.Biz biliyoruz ki yediğimiz her şey bağırsağımızdan geçmekte ve bağırsak aynı zamanda mezokrin bir bezdir.Yani hormon da enzim de salgılamaktadır.Kanda gezen moleküller, hücrelere sağlanan enerji ve hormonal mekanizmalar bağırsağın elindedir.Dolayısıyla bağırsağı, bu başkanın(beyin) her ildeki ilçedeki apartmandaki haber kaynağı olarak düşünebiliriz.Vücutta olan bitenden beyni haberdar etmektedir.Bunun bilimsel temelini ise şöyle açıklayabiliriz.Beyin-bağırsak sinir ağının %90ı bağırsaktan beyine giden nöron ağını içerir. sadece %10 beyinden bağırsağa gider.Bu da bizim haber kaynağı-başkan benzetmemizin temeli olur.Aynı zamanda biz biliyoruz ki yediklerimiz,bağırsak sağlığımız bizim ruh halimizi de etkilemektedir.Leaky gut syndrome olarak geçen sızdıran bağırsak sendromu, bağırsağın düzgün emilim yapaması temeline dayanır ve nörokognitif bozukluklara da sebep olmaktadır.Seratonin %95inin de bağırsaklardan salgılandığını düşününce 2.beyin olmayı hak ediyorlar :)

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Leaky Gut Syndrome szıdıran bağırsak sendromu belirtileri
  2. Ted Talks gut

Ateş keşfedildiğinden beri insanlar yiyecekleri pişirerek yemeye başladılar.Yiyecekleri pişirererk yemeye başladıktan sonra evrimsel süreçte sindirim sistemimiz kısalmıştır. Ateş keşfedilmeden önce yiyecekleri sindirmek için büyük bir enerjiye ihtiyaç duyuluyordu bu enerjinin büyük bir kısmına bağırsağımız ihtiyaç duyuyordu. Bu yüzden bağırsağımız çalışırken beynimize yetecek enerji kalmıyordu.Ama sonradan ateşi keşfettiğimiz için beynimize daha çok kullanılıcak enerji kaldı.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. kendim
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarıyla paylaşılmayan bir düşünce solmaya mahkumdur. Düşünceler, paylaşıldıkça büyür.”
Lowell Fillmore
Geri Bildirim Gönder