Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden atatürk nutuk kitabında insanlara hitap etmek için sürekli baylar cümlesiyle başlamış?

Atatürk ün büyük bir şaheseri olan nutuk kitabını aldım ve bu yıl boyunca kelimesi kelimesine dikkatlice okuyarak kendime bir yol çizmeye çalıştım fakat kitapta bir nokta çok dikkatimi çekti mustafa kemal atatürk insanlara hitap etmek için sürekli baylar cümlesiyle başlamış, kadınlara bunca güzel hakları bizzat kendisi verirken , böylesine aydın kafalı bir kişinin neden böyle bir hitap şekli kullandığını merak ediyorum

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sevgili Cengizhan, elimde "Nutuk" eserinin hem basılı hem de pdf olarak bir çok baskısı mevcuttur. Mustafa Kemal ATATÜRK, söze başlarken ya "Efendiler" ya da "Muhterem efendiler" diyerek başlıyor. Baylar diyen baskısından haberim yok. Baskı hatasıdır diyerek muhtemel art niyetleri görmezden gelebiliriz diye düşünüyorum. Efendi hitabı cinsiyetsiz bir ifadedir. Türkçede "beyefendi" ya da "hanımefendi" kullanımları ile cinsiyet eklenmektedir.

Mustafa Kemal ATATÜRK, Nutuk eserini 1927 yılında mecliste okuduğunda mecliste kadın yoktu ve mecliste bulunan mebusların çoğunun kadın haklarına dair bir fikri de yoktu diye düşünüyorum. 1930 yılından itibaren kadınların siyasi hayata girmeleri hakkında bir link paylaşıyorum altta.

Teşekkür (3)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. TÜRKİYE’DEKİ İLK KADIN MİLLETVEKİLLERİ VE MECLİS’TEKİ ÇALIŞMALARI TÜRKİYE’DEKİ İLK KADIN MİLLETVEKİLLERİ VE MECLİS’TEKİ ÇALIŞMALARI
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim bir kuvvet değil, bir süreçtir. Bir sebep değil, bir yasadır.”
John Morley
Geri Bildirim Gönder