Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Neden astroloji ve astrologlara inanılıyor?

Astrolojiye inanmıyorum ama inanmam gerekiyor mu? Üstelik bu Mart ayı için her astrolog aynı olumsuz korku dolu olaylar anlatıyor. Bunun gerçeklik payı var mı? Medyadan gördüklerim ve okuduklarımdan dayanarak deprem ve tarihlerinide bilen kişiler iç açıcı konuşmuyor. Bilgeli birinden cevap alırsam aklımda sorularımında cevap alacağına inanıyorum.
952 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ata Ege Asiltürk
bilim sever

Astrolojiye inanıp inanamak kişisel bir tercihtir ancak inanmayı seçerseniz bile kararlarınızı astrologların söylediklerine göre vermeyin. Bazı astrologlar söylediklerini bilime dayanarak söylüyorlarmış gibi göstermeye çalışsalar bile bu bilgiler genelde astronomi ve fizikten anlamayan insanları kandırmak için uydurulan yalanlar oluyor. Ayrıca astroloji bir bilim değildir sözde bilimdir (pseudoscience).

Neden inanırız kısmına gelelim. Psikologlar bunun birkaç sebebi olabileceği söylüyorlar. İnsanlar sürekli olarak kendilerine geçmişleri, şimdileri ve gelecekleri hakkında net bilgi verebilecek bir şeyler arıyorlar - ve astroloji burada devreye giriyor. Ayrıca astroloji insanların kendini tanımasına ve doğrulamasına sebep oluyor.[2] Başka bir psikoloğa göre astroloji; ay burçları, güneş burçları veya astrolojide yapılan bütün gruplandırmalar sayesinde insanların kendilerini bir gruba ve/veya topluluğa ait hissetmesini sağlıyor.[1]

Peki astrolojinin söyledikleri nasıl doğru çıkıyor? Aslında doğru çıkmıyor, o kadar farklı şey söyleniyor ki siz yanlışları görmeyip sadece doğru olanları aralarından seçiyorsunuz ve söylenenlerin doğru çıktığına inanıyorsunuz. Diyelim ki başak burcusunuz ama düzenli bir insan değilsiniz o zaman size astrologlar senin güneş burcun yaymış o yüzden dağınıksın gibi bir şey uyduracaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Kişiye özel analiz yapan astrologları nasıl yapıyor? Çok gerçekçi konuşuyorlar aslında ama işin aslı öyle değil. Bu insanlar insanların çoğuna uyacak şekilde belli başlı şeylerden bahsediyorlar ve söylediği 10 şeyden 7 tanesinin bile doğru çıkması sizi buna inanmaya itebilir.

Kaynaklar

 1. D. Rakshit, et al. Why Do People Still Believe In Astrology?. (24 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2023. Alındığı Yer: The Swaddle | Arşiv Bağlantısı
 2. M. Pasupathi. Why Do People Still Believe In Astrology? - Department Of Psychology - The University Of Utah. (24 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2023. Alındığı Yer: The University Of Utah | Department of Psychology | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Astroloji Babil kültürüne ve inançlarına kadar uzanmaktadır, Sümer ve Akad imparatorluklarının üzerine kurulmuş bu imparatorluk, (M.Ö 1894) başlangıçta Akad İmparatorluğu'nda yer alan önemsiz ve güçsüz bir şehirken, şehrin Amori hükümdarı Hammurabi önderliğinde kısa süre içinde büyüyen ve gelişen şehir, kısa ömürlü de olsa bölgedeki en güçlü imparatorluklardan biri hâline gelmiştir. Babillilerin inancı eski Sümer inançlarının ve mitlerinin bir uzantısıydı, çok tanrılı bir pagan dini örneği olan bu inanç sisteminde baş tanrı Marduk'tu. Bu özet ön bilgiden sonra konumuza dönecek olursak; Babil inancına göre[1][1] geceleri gök yüzünde beliren takım yıldızlar inandıkları tanrılarında simgeleriydi ve her tanrının kendine has karakteri ve davranış biçimi vardı, inanca göre içinde bulunulan ay boyunca doğan her çocuk o takım yıldızının simgelediği tanrının karakter ve davranış biçimlerini alırdı. Örneğin Koç burcunda doğanların huyları şudur veya budur dememizin sebebi bu denli eski bir inanca dayanmaktadır. Bilginize... :)

Kaynaklar

 1. Dr. Ahmet Selim Baysal. Mezopotamya Astrolojisinin Doğuşu. Alındığı Tarih: 28 Şubat 2023. Alındığı Yer: Asos Journal | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close