Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
10

Neden -2'nin yarısı -1'dir? Bir şeyin yarısı kendinden küçük olmak zorunda değil midir?

1,356 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
811K UP
Öğrenci-Okur

Hayır, bir şeyin yarısı kendisinden küçük olmak zorunda değildir. Bu hatalı bakış açısı doğada sıradan işlerimizi yaparken "var olana" göre işlem yapmamızdan kaynaklanıyor. Bu yüzden sezgisel olarak negatif sayılar tuhafımıza gidiyor. Örneğin 3, 2'den büyüktür ancak -3, -2'den büyük değildir. Sayıları doğada var olana göre öğrendiğimizden içinde 3 geçen bir şeyin, içinde 2 geçen bir şeyden her zaman büyük olduğunu düşünmeye meyilliyiz. Aynı şekilde doğada 2 elmanın yarısı 1'dir ve sayının yarısı kendisinden küçüktür. Sezgisel olarak da böyle olması gerektiğini düşünüyoruz.

-2 elmanın yarısını paylaştırmıyoruz ancak negatif sayıları da doğadaki başka işlerle eşleştirebilirsiniz. Bir şeyin yarısını almak, onu eşit iki parçaya bölmektir. Örneğin 2 elmayı 2 kişiye eşit bir şekilde paylaştırmak için her birine 1 elma verirsiniz. Negatif sayıları daha iyi anlamak için de eksiltme görevini düşünmelisiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Amacınız 2 kişiden toplamda 2 elma almak. Yani onların toplam elmalarını "-2" ile toplamak. Ancak bu görevi eşit bir şekilde yapmanız gerekiyor. İkisinden de 1 elma alırsanız bu görevi eşit yapmış olursunuz. Zaten eksiltme görevi, bir değeri küçültmeye yarar. Bu görevi 2 eşit parçada tekrarlamak için "eksiltmeyi azaltmanız ve parçalara bölmeniz" yani sayıyı büyütmeniz gerekir. Zaten sizin göreviniz eşit şekilde sadece 2 eksiltme olduğundan sayıyı daha da küçültürseniz -2'den daha küçük bir sayı elde edersiniz.

-2'nin yarısını -4 olarak alırsanız 2 kişiden toplamda 2 elma eksiltmek yerine ikisinden de 4'er elma alır ve 8 elma eksiltirsiniz.

134 görüntülenme
11
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
yusuf tk
yusuf tk
1,405 UP
lise öğrencisi

ilk olarak konuya bakış açınızı değiştirmeniz lazım evet konu pozitif sayılarsa aklımıza gözlenebilen cisimlerin miktarını belirten örnekler gelir 2 elma 5 gözlük vs .. ama negatif sayılar denince bir bankaya olan borcu düşünmek daha iyidir ve ortaokulda ilk kez öğretilirken bu örnek çok verilir bir yere −100 tl borcumuz olduğunu düşünelim

borcumuz yarısını −50 tl yapar bu şekilde anlaması daha kolay olacağını umuyorum

Tüm Reklamları Kapat

149 görüntülenme
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
ARDA ADNAN KALKAN
Üniversite mezunuyum

Merhaba, evet her şeyin yarısı kendisinden küçük olmak zorundadır ve zaten küçüktür. Ancak eksi 2 bir "şey" yani "nesne" değildir. Çünkü eksi 2 tane elmayı elimize alamayız. O nedenle eksi 2 nin yarısı eksi 1 ama 2 tane elmanın yarısı 1 elma. Daha doğrusu 2'nin yarısı 1 ve 2 elmayı 2'ye bölerseniz 4 olur. Bu da işin mizahi ve farklı bir yönü. :) Soyut ve somut kavramlar dersini iyi anlamak gerekiyor.

172 görüntülenme
5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Mahir Aslan
js developer

Haklısınız -1 ifadesi -2 den küçüktür zaten (ama borç olarak). Örneğin bana 2 elma borcunuz var. Bunu yarıladığınız takdirde 1 elma borcunuz kalacaktır. bu durumda borcunuz öncekine göre daha az olur.

110 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close