Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Neandertallerin nasıl göründüğünü nerden biliyoruz?

Mesela resimdeki gibi
286 görüntülenme
Neandertallerin nasıl göründüğünü nerden biliyoruz?
Neandertallerin nasıl göründüğünü nerden biliyoruz?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Edis
Yazılımcıyım

İskeletlerinden.

https://www.nhm.ac.uk/content/dam/nhmwww/discover/human-evolution/neanderthal/model-neanderthal-skeleton-two-column.jpg.thumb.768.768.jpg

Tüm Reklamları Kapat

https://www.nhm.ac.uk/content/dam/nhmwww/discover/human-evolution/neanderthal/neanderthal-homo-sapiens-skull-composite-side-view-two-column.jpg.thumb.768.768.jpg

Neandertallerin uzun, alçak bir kafatası vardı (modern insanın daha küresel kafatasına kıyasla) ve gözlerinin üzerinde karakteristik belirgin bir kaş çıkıntısı vardı.

Tüm Reklamları Kapat

Yüzleri de belirgindi. Yüzün orta kısmı öne doğru çıktı ve çok büyük, geniş bir burun hakimdi . Bazı bilim adamları, bu özelliğin daha soğuk ve daha kuru ortamlarda yaşamaya bir adaptasyon olabileceğini düşünüyor. Burnun geniş iç hacmi, soludukları havayı nemlendirmek ve ısıtmak için hareket ederdi.

Ön dişleri büyüktü ve çizikler, yiyecek ve diğer malzemeleri hazırlarken üçüncü bir el gibi düzenli olarak kullanıldıklarını gösteriyor. Modern insanlardan farklı olarak, Neandertallerin fazla çenesi yoktu.

Abri Pataud, Fransa'dan yaklaşık 20.000 yıllık bir Homo sapiens fosilinin yanında, Fransa, La Ferrassie'den yaklaşık 50.000 yıllık bir Neandertal kafatasının yandan görünümü . Modern insanın daha yuvarlak bir kafatası vardır ve Neandertal'de bulunan belirgin kaş sırtından yoksundur.

Read less

Neandertallerin güçlü, kaslı vücutları, geniş kalçaları ve omuzları vardı. Yetişkinler yaklaşık 1.50-1.75m boyunda ve 64-82kg ağırlığındaydı. İlk Neandertaller, sonraki Neandertallerden ortalama olarak daha uzundu, ancak ağırlıkları aşağı yukarı aynıydı.

Homo neanderthalensis iskeleti modeli (önden ve arkadan görünümler). Neandertallerin kısa alt bacakları ve alt kolları olan tıknaz fizikleri vardı.

Kısa, tıknaz fizikleri soğuk ortamlara uygundu. Hacimli gövde, kısa alt bacak ve alt kol kemiklerine ek olarak, Neandertallere cildin yüzey alanını en aza indirecek, muhtemelen son 200.000 yılın ağırlıklı olarak daha soğuk koşullarında ısıyı korumak için orantıları verdi.

Bazı araştırmacılar, bu fiziğin aynı zamanda Neandertallere avlanma sırasında yakın mesafeden pusu kurmak için kollarında ve bacaklarında daha fazla güç verdiğini iddia ediyor.

20
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close