Sorulara Dön
1
Felsefe

Natüralizm felsefeyi bitirdi mi? Şu açıktır ki natüralizm a prioriyi dışlamıştır, bundan dolayı acaba felsefe gelişimini bitirmiş midir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar

Başlamadan önce doğalcı (naturalist) olduğumu belirtmek istiyorum.

Doğalcılık: 17. Yüzyılda Spinoza tarafından şekillendirilmiştir. Kısaca, doğanın ezeli ve ebedi olduğunu, herşeyin doğa kanunları ile belirlendiğini açıklar. Spinoza, panteist inanca sahiptir. Bu şekilde, doğayı anlamanın tanrıyı anlamak olduğunu öne sürer.

Fiziksel veya metafiziksel olgunun, doğa felsefesine (temel bilimler) uygun olması gerekir.

Modern bilim, Newton tarafından yazılan, Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri (Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica) isimli kitapla başlamıştır.

Newton bu kitapta, kütleçekim denklemiyle yerçekimi, tüm gökcisimlerinin hareketlerini ve gelgitleri açıklamış, matematik ile kanunlaştırmıştır. 3 kanunu ile mekaniği bitirmiştir. Optik ile ışığın doğasını anlatmış, gökkuşağını, gökyüzünün rengini açıklamıştır. Kalkülüs ile matematikte çağ açmıştır.

Adından da anlaşılacağı üzere bu bir felsefe kitabıdır. Fizik, doğa felsefesinin matematik ile basitleştirilmesi sonucu çıkmıştır.

Doğalcılığa göre, temel bilimler bilmeden, doğa felsefesi yapılamaz. Nörobilim-psikiyatr bilmeden, ahlak felsefesi yapılamaz. İleri fizik bilmeden, metafizik felsefesi yapılamaz. Aksi halde, kurulan doktrinin kesinlikle hatalı, eksik ve sığ olacağı gerçeği, felsefenin bilme arayışına ve özüne terstir.

Natüralizm felsefeyi bitirdi mi?

Tam tersi doğalcılığın amacı felsefeyi ve bilimi, abilimsel fikir kirliliğinden korumaktır. Bilim, içinde felsefe barındırır.

Fizikte; kuram, felsefedir. Teoriler ve kanunlar da bilimdir. Bilim oldukça, felsefe de var olacaktır.

Natüralizm a prioriyi dışlamıştır, bundan dolayı acaba felsefe gelişimini bitirmiş midir?

Doğalcılık aprioriyi dışlamaz. Maddecilik (materyalizm) ile karıştırıyorsunuz. Doğalcılık, konulan düşüncenin doğa kanunlarına uyumlu olmasını savunur.

Kozmoloji: Einstein, Hawking gibi tanınmış bilim insanlarının yer aldığı, metafiziği inceleyen bilim dalıdır. İçinde bilimden çok felsefe barındırmasına rağmen, en saygın bilim dallarından biridir. Bu bilim dalında:

Önce apriori ortaya konur, doğa kanunları ile uyumlu olup olmadığına, bilim ile bakılır. Eğer doğa kanunları ile uyumluysa kuram, kanıtlanabilirlik içeriyorsa teori şeklinde tanımlanır.

Apriori yöntemi ile modern bilimde ortaya çıkmış, çoklu evren (sicim) ve döngüsel evren (eon) teorisi vardır.

Saygılar

105 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın