Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Nasyonal sosyalizm sol mudur yoksa sağ mıdır?

432 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mevlüt Can Ay
Öğrenci

Sol Özelliği

Ekonomik açıdan baktığımızda Nazi Almanyası'nda sol bir ideoloji hâkimdi.

Nazi Almanyasi'nda ekonomi Hitler'in otoriter kontrolü altındaydı. Bu dönemde serbest piyasa ekonomisinin özgürlüğü sınırlıydı ve devlet işletmelerin faaliyetlerini yönlendiriyor, sınırlamalar ve denetlemeler getiriyordu. Nazi rejimi, Alman ekonomisini savaşa hazırlamak ve askeri güç oluşturmak amacıyla yoğun bir savaş ekonomisine dönüştürdü. Özellikle II. Dünya Savaşı sırasında, devletin ekonomik kontrolü daha da arttı. Savaş üretimi için kaynaklar seferber edildi, işgücü zorunlu olarak kullanıldı ve özel sektör, devletin yönlendirmesi altında faaliyet gösterdi.

Sağ Özellikleri

Ancak diğer görüşlerine ve yapılanlara baktığımız zaman baskın bir Aşırı Sağ görüş görüyoruz bunlardan bazılarına örnek vermem gerekirse:

Tüm Reklamları Kapat

Milliyetçilik: Nazi ideolojisi, aşırı bir Alman milliyetçiliğini benimsemişti. Alman ırkının üstünlüğünü savunuyor ve diğer gruplara karşı ayrımcılık politikalarını teşvik ediyordu.

Irksal Saflık İdeolojisi ve Sosyal Darwinizm Fikri: Nazi rejimi, "Ari ırkının" üstünlüğüne inanıyordu. Yahudilere, Romanlara ve diğer bazı gruplara karşı soykırım politikalarını benimseyerek ırksal temelli ayrımcılık yaptı ve Holokost gibi soykırımlarda bulundu.

Anti-Komünizm: Nazi Almanyası, komünizmi bir tehdit olarak görüyordu ve bu nedenle komünistlere karşı şiddetli bir tavır takındı. Bu, sağ görüşlerin bir yansımasıydı.

Geleneksel Değerlere Vurgu: Nazi ideolojisi, geleneksel Alman değerlerini ve kültürünü vurgulayarak muhafazakar bir yaklaşım benimsemiştir

Tüm Reklamları Kapat

Askeri Güç ve Savaşçı Ruh: Nazi Almanyası, güçlü bir askeri güce vurgu yaparak militaristik bir yaklaşım sergiledi. Saldırgan dış politika ve genişleme hedefleri, sağ görüşlerin bir parçası olarak kabul edilebilir

Bu özelliklere baktığımız zaman Nasyonal sosyalizmin Aşırı Sağ bir görüş olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat bu bahsettiğim sağ sol farkları genel bir görüş olarak kabul edilir coğrafyadan coğrafyaya zamandan zamana değişiklik gösterebilir.

Kaynaklar

 1. -. İnterwiew With Adolf Hitler. Alındığı Tarih: 3 Ocak 2024. Alındığı Yer: famous trials | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close