Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Nasıl oluyor da nispeten basit sayılabilecek şeyler bir araya gelip karmaşık yapılar oluşturabiliyor?

Temel olarak her şey atomlardan oluşmasına rağmen neden farklı?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evren de gördüğümüz/göremediğimiz canlı/cansız her şeyin bir bilgisi vardır. Bilgi somut bir şey değildir, parçacıkların uzaydaki karışımına denir. Bilgi bir nevi her şeyin kimliğidir. Nasıl Türkiye'de yaşayan herkesin kendine özgü bir TC Numarası varsa evren de bulunan da her şeyin bir kimliği/no'su vardır. Şöyle düşün, karbon atomunu A şekline getirirsek grafit elde ederiz ama aynı atomu sadece şeklini değiştirerek B şekline getirirsek elmas elde ederiz.

Karbon Atomunu A Şekline Getirerek Grafit Elde Ettik
Karbon Atomunu A Şekline Getirerek Grafit Elde Ettik
Aynı Atom Sayısının Sadece Dizilişini Değiştirerek Elmas Elde Ederiz
Aynı Atom Sayısının Sadece Dizilişini Değiştirerek Elmas Elde Ederiz
Tekrar Dizilişini Değiştirip Daha Fazla Atom Eklersek Muz Elde Ederiz
Tekrar Dizilişini Değiştirip Daha Fazla Atom Eklersek Muz Elde Ederiz
Dizilişini Karmaşık Yaparsak da Sincap Elde Ederiz
Dizilişini Karmaşık Yaparsak da Sincap Elde Ederiz

Bunların (grafit ve elmas) atomları aynı olsa bile dizilişleri farklı olduğu için birbirinden bağımsız iki kimyasal madde elde ediyoruz, farklı olan tek şey bilgileri. Evrende ki her şeyin yapı taşları aynıdır. Ve atomlar bir kuşa mı, bir insana mı, bir muza mı ait olduklarını umursamazlar. Bilgi olmasaydı Evrende ki her şey aynı olurdu. Kuantum fiziğine göre bilgi asla yok edilemez, şekil değiştirebilir fakat yok edilemez. Mesela üstüne bir ev çizdiğin kağıdı yakarak kül elde ettin bu külü artık eskisi gibi kağıda asla dönüştüremezsin, ama külün içinde ki tüm karbon atomlarını dikkatli bir şekilde toplayabilseydin ve ateşten çıkan dumanın ve sıcaklığın değerlerini tam olarak hesaplayabilseydin sözgelimi olarak kağıdı tekrar inşa edebilirdin. Kağıt yok olsa bile üstüne çizdiğin ev halen Evren de bir yer kaplıyor yane inşa ettiğin kağıt değil çizdiğin şey. Yane kağıdın bilgisi halen Evren de bulunuyor. Kaybolmadı, sadece okuması zor. Eğer bir şekilde bütün atomları ve tanecikleri ve radyasyon dalgalarını hesaplayabilseydik Evren'de bulunan bütün bilgileri izleyip toplayabilirdik. Varsayımsal olarak Evren'in tüm tarihini büyük patlamaya kadar tamamıyla görebilirdik.

Kısacası; Evren'de ki her şeyin bir bilgisi var ve bu bilgiler, atomları aynı olsa bile birbirinden bağımsız olmalarına sebep oluyor.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ulusal bilim diye bir şey yoktur; tıpkı ulusal periyodik cetvelin olmaması gibi. Ulusal olan şey, bilim olamaz.”
Anton Chekhov