Puan Ver
0
Puan Ver

Nasıl oluyor da beynimizde kayıtlı bir bilgi çağırdığımızda anında gelmiyor?

Veya örneğin, bir ismin içinde m harfi olduğunu biliyoruz (ve bu doğru çıkıyor), ama ismin tamamını bazen de bir-iki dakika düşündükten sonra hatırlıyoruz, bazen de hatırlayamıyoruz. O an beynimizdeki sorgulama süreci nasıl çalışıyor?

1
Mete Yurtsever 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver
Beynimizdeki nöronlar magazin, siyaset, gündelik yaşam, ihtiyaç, bilim vb. ile ilgili bütün bilgileri taşıyor. Bu bilgileri aratırken web tarayıcılarında olduğu gibi bazen bilgi bulunamıyor ya da bu bilgilere zor erişiliyor. Bilgiyi tarayan beyin en sonunda bir kanıya varıyor ve son olarak bulunan bu bilgiyi sunuyor.Örnekler;
  • Bir şeyi hatırlayamamak.
  • Yolculuğa çıkıldığında yolu hatırlayamayıp kaybolmak.
Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiç denediniz mi? Başarısız oldunuz mu? Fark etmez. Tekrar deneyin. Tekrar başarısız olun. Daha iyi başarısız olun.”
Samuel Beckett
Geri Bildirim Gönder