Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

Nasıl kitap okuyabilirim?

İyi akşamlar ben kitap okuyamıyorum odaklanamıyorum odaklansam bile okuduklarımı anlayamıyorum bunun için herhangi bir tavsiyeniz var mı? Kitap okuma alışkanlığı kazanmam için okurken neler okuyabilirim, nelerden başlayabilirim, anlama kapasitemi nasıl geliştirebilirim?
1,556 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
214K UP
Düşünür

hocam selamlar. buraya yazacağım şeyler tamamen kendi çıkarımımdır ve senin herhangi bir sağlık sorunun olmadığını(dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi) varsayarak yazıyorum. bilimsellikten tamamen uzaktır, %100 işe yarar bilgiler gibi okunmamalıdır.

hocam bunun için 2 sebep görüyorum ben. ilki kendine uygun kitap bulamamışsın demektir. yani okuduğun kitap sana hitap etmiyorudur, konusu kötüdür ya da konsu güzeldir ama istediğinden yavaş ya da hızlı gidiyordur bu yüzden kendini kitaba adayamıyor olabilirsin. doğru kitap seçimi yapmanı öneririm, çünkü merak ettiğin ve ilgini çeken bir kitabı okumamak odaklanmayı zorlaştırır, başka hayallere daldırır seni.

Tüm Reklamları Kapat

diğer ki sebep ise kafanın allak bullak olduğu bir dönem olabilir. aşırı stresli, düşünceli bir dönemden geçiyor olabilirsin. mesela kız arkadaş meselesi olabilir, maddi bir sıkıntın olabilir borç falan, yaşını profiline yazmamışsın belki uni sınavı dönemindir bilemiyorum. eğer stresli bir dönemden geçiyorsan kendine biraz dinlenme ve kendini iyi hissedeceğin şeylere ağırlık vermeni tavsiye ederim. kitap bir yere kaçmıyor sonuçta. kendini iyi hissettiğin bir döenmde, yeni bir düzen oluşturmak istediğinde kitabı da bir yerlere yerleştirirsin. her gün de öyle sayfalar dolusu okumana gerek yok. günde 30 sayfa okusan diyelim, 1 haftada 200 sayfalık 1 kitap biter demektir bu, hadi çok yorgun bir hayat tarzın var diyelim günde 15 sayfa 2 haftada 1 kitap bitirdin diyelim gene genel kültür bilgin, diksiynonun, sosyal zekan gözle görülür şekilde artacaktır emin ol.

sağlıklı günler dilerim.

233 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Nuray Mustafazadə
İki yıl öncesine kadar aynı sorunları yaşadım

Merhaba. İlk önce şunu söyleyebilirim ki, iki yıl öncesine kadar kattiyen kitap görmeye tahamülüm dahi yoktu. Bizim evde annem için kitap okumak kendini geliştirmek hayatının adeta bir parçasıdır. Yani şunu söyleye bilirim annemin uzun uğraşları beni kitap okumanın ne kadar faydalı ve huzur verici olduğunu anlatamadı.

Bir gün annemin kitaplarından birinin kapak tasarımı ilgimi çekti. Ve bu sayede bir hafta içerisinde ilk kitabımı bitirmiş oldum. Şimdiyse dersim olmadığı günlerde en az 5 saat kitap okuyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Ama şöyle bir durumumda var ki, ben elime bir kitap alarak onu bitiremiyorum en az 5 kitaba aynı anda başlıyorum. Bazen bu 8 de çıkabiliyor. Sebebine gelirsek malesef bir kitap benim için yeterli olmuyor. 1 ve ya 2 saat aynı kitabın üzerinde durduğumda 3. saat o kitaba odaklanamıyorum ve dikkatim dağılıyor. Konudan bağımsız olarak başka kitaba geçiş yapıyorum.

Benim sana tavsiyem kitap alırken onunla zaman geçir. İlk önce kapağına bak kapak ilgini çektiyse çevir arkasını oku aç ilk sayfaya göz at. Son olarak konu senin merakını çektiyse bence gerisi gelir. Benim gibide yapabilirsin bir kaç kitap alarak sıkıldığında ya da dikkatin dağıldığında diğer kitaplara geçersin.

Tüm Reklamları Kapat

Tabii tamamen psikolojik bir durum söz konusuda olabilir. Mesela Dikkat dağınıklığı ve Hiperaktivite bozukluğu yaşayan kişilerdede aynı sorunlarla karşılaşıyorlar.

Kitap okumak bambaşka bir duğu yaşamayan bilemez.

12
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close