Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Nasıl Kitap Okuma Düzenimi Sağlayabilirim?

Merhabalar. Küçüklüğümden beri düzenli kitap okuyan biriyimdir, ancak bu son 2 senedir düzeni sağlayamıyorum. Örnek vermek gerekirse 15-20 gün düzenliği okuduğum bir zaman dilimi oluyor, daha sonra ise 2 ay boyunca hiç okumadığım bir an oluyor. Yani kısaca sorum bu düzen nasıl sağlanabilir. Nasıl bir yol izlemeliyim?
344 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Ertuğrul Genç
Ertuğrul Genç
223K UP
Düşünür

Kitap okumak güzel bir alışkanlıktır ve pek çok faydası vardır. Ancak bazen hayatın koşuşturması, ilgi kaybı veya başka sebeplerle kitap okuma düzenimiz bozulabilir. Bu durumda nasıl tekrar düzenli kitap okuyabiliriz? İşte size bazı öneriler:

-Kendinize uygun bir kitap seçin. Kitap okumanın zevkli olması için ilginizi çeken, sizi sıkmayan ve size hitap eden bir kitap seçmeniz önemlidir. Kitabın konusu, yazarı, dili, uzunluğu gibi faktörler kitap seçiminde etkili olabilir. Kitabı sevmediyseniz veya bitirmekte zorlanıyorsanız başka bir kitaba geçmekten çekinmeyin.

Tüm Reklamları Kapat

-Kendinize uygun bir zaman dilimi belirleyin. Kitap okumak için en uygun zaman sizin için ne zaman ise o zamanı belirleyin. Sabahları mı, akşamları mı, öğle arasında mı daha rahat okuyorsunuz? Günde ne kadar süre ayırabilirsiniz? Bu sorulara cevap vererek kendinize bir okuma programı yapın ve mümkün olduğunca buna uyun.

-Kendinize uygun bir yer bulun. Kitap okumak için sessiz, rahat ve aydınlık bir yer bulmaya çalışın. Dikkatinizi dağıtacak unsurlardan uzak durun. Telefonunuzu sessize alın, televizyonu kapatın, müzik dinlemeyin. Kitabınızla baş başa kalın.

Tüm Reklamları Kapat

-Kendinize hedefler koyun. Kitap okumayı bir görev olarak değil, bir keyif olarak görün. Ancak yine de kendinize ulaşılabilir hedefler koyarak motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Örneğin, ayda kaç kitap bitirmek istiyorsunuz? Hangi kitapları okumak istiyorsunuz? Bu hedefleri yazın ve takip edin. Hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizde kendinizi ödüllendirin.

-Kitap okumayı bir alışkanlık haline getirin. Kitap okumak için kendinize belirlediğiniz zaman dilimini mümkün olduğunca aksatmayın. Her gün aynı saatte kitap okumaya çalışın. Böylece kitap okumak sizin için bir alışkanlık haline gelecek ve daha kolay yapacaksınız.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Rena Blake
Rena Blake
2,522 UP
Düşünür

Hayatımızda ani iniş çıkışlar olabilir bunları kontrol edemeyiz o anki psikolojimiz rutin olarak yaptığımız eylemlerden uzaklaştırabilir. Öncelikle neden kitap okuyamadığımızı düşünmeliyiz , vakit sıkıntısı mı? Okuduğumuz kitabın içeriği mi? Stres mi? Öncelikle kendimizi bu ay kitap okuyamadım diye sıkmamak lazım aksi halde psikolojik olarak kendinizi zorlarsanız kitap okumakta zorlanırsınız. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir anda ilginizi çeken bir kitabı alın okumaya başlayın eğer sonraki sayfalara geçmek istiyorsanız iyi gidiyorsunuz devam ettikçe kitap okumayı rutin haline getirmeye çalışın ama olmuyor rutin haline getiremiyorum diyorsanız size neyin engel olduğunu tekrar düşünün.

5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde "Jetlag" Hisseder mi? | Arılarda İnsan Gibi Zaman Algısı
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close