Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Nasıl hedef belirlenir?

Merhabalar ben 10.sinifim ve bu sene alan seçmem gerekiyor ancak üniversite için hangi bölümü okumam gerektiğini bilmiyorum kendimi tanıyorum ve hiçbir bölüme tam ilgim olmuyor olanlarda is işsizlik gibi gelecek kaygılarım var hedef belirleme konusunda nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz
233 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Efe Kızıltuğ
10 senelik öğrenciyim.

Merhabalar,

Hedef belirlemek, hayatınızın anlamını bulmak ve başarılı olmak için atabileceğiniz en önemli adımlardan biridir. Hedefleriniz, sizi motive edecek ve hayatınıza yön verecek şeylerdir.

Hedef belirleme sürecinde şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Kendinizi tanıyın. Güçlü ve zayıf yönlerinizi, ilgi alanlarınızı ve değerlerinizi belirleyin. Bu, sizin için doğru hedefleri belirlemenize yardımcı olacaktır.
 2. Hayatınızda neyi başarmak istediğinizi düşünün. Mutlu olmak için ne yapmaktan keyif alırsınız? Dünyaya ne gibi bir katkıda bulunmak istersiniz? Bu soruların cevapları, sizin için anlamlı hedefler belirlemenize yardımcı olacaktır.
 3. Hedeflerinizi SMART (spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana dayalı) olarak belirleyin. Bu, hedeflerinizin net ve ulaşılabilir olmasını sağlayacaktır.
 4. Hedeflerinize ulaşmak için bir plan yapın. Bu plan, hedeflerinizi nasıl gerçekleştireceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Hedeflerinizi takip edin ve gerektiğinde ayarlamalar yapın. Hedeflerinize ulaşmak için düzenli olarak çalışmanız ve ilerlemenizi takip etmeniz gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

Hedef belirleme sürecinde, işsizlik gibi gelecek kaygılarınızı da göz önünde bulundurmanız önemlidir. Ancak, bu kaygılar sizi hedeflerinizden vazgeçirmemeli. Hedeflerinizi belirlerken, iş imkanlarının fazla olduğu ve sizi mutlu edecek bir alan seçmeye özen gösterin.

sınıfta alan seçmek, sizin için önemli bir karardır. Bu kararınızı verirken, yukarıdaki adımları takip ederek kendinize uygun bir alan seçebilirsiniz.

İşte size bazı özel öneriler:

 • Üniversitede okumak zorunda olmadığınızı unutmayın. Meslek liselerinde de iyi bir eğitim alarak başarılı bir kariyere adım atabilirsiniz.
 • Üniversitede okumaya karar verirseniz, ilgi alanlarınız ve yetenekleriniz doğrultusunda bir bölüm seçin. Bu sayede, eğitiminizden daha fazla keyif alacaksınız ve iş bulma şansınız artacaktır.
 • Üniversite tercihlerinizi yaparken, iş imkanlarını da araştırın. Bu sayede, mezun olduktan sonra iş bulma konusunda daha hazırlıklı olacaksınız.

Mutlu olmak, hayatınızın amacı olmalıdır. Hedef belirleme süreci, bu amacınızı bulmanıza ve ona ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur. Başarılar dilerim.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close