Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Nasıl daha güçlü bir iradeye sahip olabilirim?

254 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Efe Kızıltuğ
Öğrenciyim

İRADEYİ GÜÇLÜ KILMAK İÇİN

Uyku saatlerinize dikkat edin. : Gece 11.00 sabah 05.00 arası hormonların hücre yenilenmesi için en çok çalıştığı saatlerdir.

 1. Düzenli beslenmeye önem verin. : Kan şekeri düzeyinizi sürekli değiştirecek diyetler yapmayın. Bütün gün aç durup akşam glisemik endeksi yüksek gıdalar yemeniz hem sağlığınız açısından hem iradeniz açısından sizi kötü etkileyecek ve kısır döngüye sokarak sizi çıkmaza sokacaktır.
 2. Kararlarınızı netleştirin. : Aklınızdaki soruları ve cevapları netleştirerek karar vermeye doğru bir adım atın.
 3. Egzersiz yapın. : Sabah erken kalkacağınıza göre bu saatleri en doğru kullanmak adına bir yarım saatte olsa egzersiz yaparak vücudunuzu doğru kullanın.
 4. Meditasyon yapın.: Gün içerisindeki stresinizden arınmak ve sürekli geçmişi düşünerek takılı kalmaktansa şimdi ve şu anı yaşamanız iradenizi güçlü kılacaktır. Ayrıca meditasyonun prefrontal lobun kanlanmasını sağladığı bilimsel açıdan tespit edildiğinden beri tıp camiası da dikkatin önemini vurgulamakta. En güzel meditasyon nefesinize odaklanmaktır. Günde 5 dk nefesinize odaklanaraj başka hiçbir şey düşünmeyin. Dikkatiniz dağıldıkça siz onu geri çağırın.
 5. Yapmak isteyip te yapamadığınız şeyleri kendinize kurallar koyarak 21 gün yapın. : Şeker yemek istemiyorsunuz ancak daha çok mu yiyorsunuz. O zaman sadece 21 gün seni yemiycem 21 gün sonra görüşürüz diyerek kendinizi zorlayın. Zaten işin sonunda canınız istemeyecek ve siz alışkanlığınızı kazanmış olacaksınız.
 6. Niyet edin. : Neyi bırakmak ya da neye başlamak istiyorsanız niyet ederek işe başlayın.
 7. Kendinize hedef koyun. : Kısa vadeli hedeflerinize değil uzun vadeli hedeflere odaklanın. Anlık hazlar değil uzun vadeli hazlardan keyif alın.
 8. Kendinizi eleştirmekten vazgeçin. Hatalarınız ile kendinizi kabul edin ve bunların farkına vararak değiştirmeye çalışın.
 9. Aklınıza gelen durum ile ilgili hızlıca harekete geçin. Diyete başlamak mı? Neden pazartesiye ihtiyaç olsun ki…

Öneriler aslında herkesin bildiği ama yapamadığı şeyler belki de. Ama en önemlisi sakince karar vermek ve harekete geçmektir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Psikosanat. Güçlü Bir İrade İçin 10 Altin Kural | Psikosanat. (23 Temmuz 2017). Alındığı Tarih: 15 Ocak 2024. Alındığı Yer: Psikosanat | Arşiv Bağlantısı
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close