Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Nasıl bir seçim en mantıklı ?

Uzay ve gezegen gözlemi için yeni bir teleskop almak istiyorum ama iki seçenek arasında takıldım 'celestron 114 eq aynalı teleskop' ve 'celestron 80 eq mercekli teleskop' aralarında pek bir fiyat farkı yok, özelliklerini veren iki linki alta koydum teleskoplardan anlayan biri bakıp bana yardımcı olursa çok mutlu olurum
494 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
213K UP
Astrofizik meraklısı...

Öncelikle şunu söylemeliyim almak istedğin teleskoplar arasında çok fark var, fiyat açısından olmasa da kullanım alanları ve şekli farklıdır.

Herkese söylediğim bir şey var bu konuda; eğer yeni başlayan biriysen ve spesifik bir gözlem aramıyorsan, ilk olarak refraktörlü (mercekli) teleskop seçeneğini denemelisin. Teleskop ile gözlem işi kolay değildir, çabuk sıkar insanı, istediğin görüntüyü yakalamak için bazen saatlerce uğraşırsın, sonuçta istediğin de olmaz, başlarım bu işe dersin ve camın önünde kurulu bir şekilde ev eşyasına dönüşür zamanla.

Peki neden refraktörlü teleskop? Bu tip teleskopların sonunda bir mercek bulunur, ışığı toplayıp göze iletir. Tüp şeklinde kapalı bir silindir gibidir. Mercek içeride sabit olduğu için, oynamaz, bakım gerektirmez, omzunuza atıp, dağ bayır bile gezebilirsiniz. Uzmanlar tarafından mükemmel bir şekilde ayarlanıp, yerleştirildiği için görüntü kalitesi (göreceli) çok iyidir.

Tüm Reklamları Kapat

İyi güzelmiş o zaman bundan alayım diyorsan, bilmen gereken bazı noktalar da yok değil. Ne kadar çok ışık girerse teleskopa, o kadar uzaktaki cisimleri görme şansın artar. Açıklık büyük olsun diye, merceği büyük alayım diyorsan; örneğin 4" veya 6" yapayım dersen, bankadan kredi çekmen, evi de ipoteklemen gerekir. Yani 4" altı refraktörlü teleskop alıp, nebula, galaksi falan gözlemlemeye çalışmak, mikroskop ile Ay'a bakmaya çalışmak gibi olur. Bu tip teleskoplarla, kendi güneş sistemimizin içinden rahatlıkla geçebilirsiniz. Madem konuyu açtık, bir kusura da değinmek isterim, o da ışık merceğin içinden geçerken farklı renklere kırılabiliyor. Yani gezegenlerin kenarlarını yeşil veya sarı renkte görebilirsiniz. Bana sorarsanız, bir amatör için çok da büyük bir kusur değil. (Apakromat ile bu iş çözülür ama, girmeyelim şimdi o konuya)

Gelelim reflektörlü (aynalı-yansıtmalı) teleskoplara. Yeni başlayanlar için puzzle gibidir. Düzgün bir kılavuzu yoksa kumazsınız bile. Forumlara, teleskop aldım bir şey göremiyorum diye yazan çok gördüm çünkü. Ben de ilk seferinde elime yüzüme bulaştırdım, yalan yok.

İyi taraflarından başlayalım, reflektörlüler ucuz. Çünkü ışığı yansıtan nesne bildiğimiz ayna. Mercek maaliyeti yanında devede kulak olduğu için, devasa boyutlarını rahatlıkla karşılayabilirsiniz. 3-4" refraktörlü teleskop parasına, 12-14" reflektörlü (aynalı) teleskobu eve götürebilirsiniz. Uzak cisimler için aynalı teleskop şart tabiki.

Sıkıntılı tarafları; birincisi, kurmak zordur, yeni başlayanlar için işkenceye dönüşebilir. Aynada toz birikmesi olur, temizlik şart ama aynayı silmeyi bi kenara bırak dokunmaman gerekir. Kendi başına yapmaya kalkmak, saatli bombanın yanlış telini kesmeye eşdeğer olur ki, bir de iyi para verdiysen vay haline. İkincisi, dipteki aynayı ayarlaman gerekir, bunda sıkıntı yok "kolimasyon" ayarı yapacaksın. Sıkıntı, teleskopu her taşıdığında bu ayna hareket edebilir. Ayarlaman gerek ama %100 başarı sağlaman imkansız. %97 ulaşabileceğin en iyi değer olur.

Sonuç: Maksimum 3" refraktörlü (mercekli) teleskop al. İlerde ben şuraya da bakmak istiyorum aga, dersen ve hoşuna giderse gözlem yapmak, reflektörlü (aynalı-yansıtmalı) teleskoplara geçersin. Benim nacizane görüşüm bu şekildedir.

226 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close