Sorulara Dön
5
Astronomi & Kozmoloji

Nasıl astrobiyolog olabilirim?

Öncelikle merhaba. Ben astrobiyolog olmak istiyorum. Tıp fakültesini bitirdikten sonra astrobiyologluk yolunda hangi adımları atmalıyım? Moleküler biyoloji ve genetik alanından mezun olursam hangi adımları atabilirim ve alacağım maaş hangi düzeylerde olur? Cevaplarsanız sevinirim.

1
1,277 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar hocam.

Öncelikle astrobiyoloji dediğimiz bilim dalı içinde neredeyse tüm temel bilim dallarını ve çokça felsefi düşünce barındıran, komplike bir bilim dalıdır. Temel bilim dalları ile etkileşimini özetlemek gerekirse;

Biyoloji ve Kimya:

Canlılık oluşumu (abiyogenez) ve yaşamı oluşturan koşulları tanımlamak.

Dünyamızın uzaydaki koşullarına göre, evrimin seyrini gözlemek.

Uzayda veya uzaydan gelen gök cisimlerinde canlılık, organik yapı veya su aramak.

Fizik ve Astronomi:

Ötegezegenlerin, yaşanabilir optimum ortamı (radyasyon, sıcaklık, su, basınç, afet, oksijen, karbon..vs) aramak ve tayin etmek.

Sistemimizdeki gezegenlerin yaşanabilir hale getirmek ve bunun için teorik modeller oluşturmak.

Uzaya akıllı formda olduğumuzu belirten sinyaller yollamak ve uzaydan gelen sinyallerin, akıllı yaşam formuna ait olup olmadığını belirlemek.

Ufo' ları tanımlamak ve bilimsel yolla açıklamak.

Astrobiyoloji Felsefesi [Kozmobiyoloji]

Fizik, astronomi ve felsefenin kesişim noktası olan tanrıbilimin (kozmoloji), biyoloji ile birleşerek bilimsel çerçeveler içinde anlayışını artırmak.

Karbon yapılı olmayan veya çözücü olarak su kullanmayan farklı canlıların varlığının sorgulanması.

Canlılığın, tanımını ve sınırlarını belirlemek; üst bir anlayışı, nedeni ve amacı aramak.

-------

Sorunuza gelecek olursak:

Tıp eğitimimi 1. dönemde bırakmış biri olarak: akademik kültürünü yetersiz bulduğumu söyleyebilirim. Genetik mühendisliği bölümünün içinde daha teorik, mühendislik ve temel bilimler bulundurduğu için, akademik alanında daha yararlı olacağını düşüyorum.

Ama bu demek değil ki akademik anlamda tıp fakülteleri kötü. Asla değil. Aslında bakarsak, kadavranın pastırma kıvamındaki etine dokunmak bile, insanda bambaşka ufuklar açıyor. Tıp lisans eğitiminde, 1. sınıftaki temel biyoloji ve kimyayı (Lise seviyesi gibi düşünebilirsiniz) iyi öğrenirseniz; moleküler biyoloji ve biyokimya derslerinize de ağırlık verirseniz, biyolojinin istediğiniz alanında gelişebilir ve akademik kadrolarda yer edinebilirsiniz.

Moleküler biyoloji ve genetik mühendisliğinin iş alanı, Türkiye'de çok geniş olmasa da virüs sebebiyle öneminin anlaşılması sonucu, ülkemizde iş bulmanın eskisi kadar zor olmayacağı kanaatindeyim. Ancak genetik okumanın astrobiyoloji alanında akademik olarak daha fazla getirisi olacağını düşünsem bile; lisans eğitiminde hissedeceğiniz gelecek kaygısı bu akademik bilgiyi ister istemez baltalayacaktır. Ekonomik kaygıyı ön planda tutuyorsanız kesinlikle tıp yazmanızı öneririm.

Astrobiyolojiye gelecek olursak da: Ülkemizde astrobiyoloji alanındaki kadroların çok kısıtlı olabileceğini düşünüyorum, hatta bu alanda kadronun var olduğundan bile emin değilim.

1,170 görüntülenme
3
Teşekkür (4)
Paylaş
3

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın