Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Nadir bulunan elementler (Altın, elmas vb gibi) sadece bizim dünyamıza mı bu kadar nadirdir?

Mesela Altın oranı demirden daha fazla olan bir gezegen olma olasılığı var mıdır evrende ?Yoksa bu elementler uzayda, dolayısıyla gezegen veya yıldızlarda hep aynı oranda mı bulunurlar ? Ütopikleşir isek, yaşayan başka bir gelişmiş uygarlık demiri alyans, yüzük olarak kullanıyor olabilir mi ?
1,341 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Göktuğ Çağlar
Kimyagerim, Felsefe ve Bilim Yakın Dostlarımdır

Öncelikle Elmas bir element değildir, Karbon elementinin bir modifikasyonudur.Oluşumu volkanik süreçlere ve yer kabuğu hareketlerinin sıkıştırmalarına bağlıdır, yani burda karbonun bulunurluğuna bakmamız gerekir, karbon da çoğu gezegende bulunur.

Yıldızlarda element oluşumu
Yıldızlarda element oluşumu
Bilimteknik.com

Demire kadar(atom numarası olarak) olan elementler, yıldızlar tarafından yüksek basınç ve sıcaklık sayesinde, nükleer füzyon ile üretilirler.Bir süre sonra yıldız, demirden sonrası elementleri üretmek için gereken füzyon sıcaklığını karşılayamaz olur, ya soğur ve küçülür ya da süpernova geçirerek büyük bir patlama ile elementlerini evrene saçar.

İşte Demirden sonrası elementer (altın, platin vb.) Bu süpernovalar ile oluşurlar ve oluşmakta olan bir gezegenin gaz bulutuna katılırlar ya da meteor olarak kabuğuna düşerler.

Tüm Reklamları Kapat

Süpernovalar dev yıldızlarda gerçekleşirler ve nadir olaylar oldukları için, bu elementler de nadirdirler.

Yani dünya,mars,merkür vb. kayaç gezegenlerin tümünün çekirdekleri demir ve nikel gibi ağır metallerden oluşur ve dolayısıyla evrende demirin nadir olduğu bir kayaç gezegen olma ihtimali azdır, tabi gaz gezegenlerinde yaşam olamaz ama onları da hesaba katarsak, örneğin Jüpiter'in çoğunluğu helyum ve hidrojen gazından oluşmaktadır.

ÖZETLE ; demir ve demire kadar olan elementlerin nadir bulunması çok ta olası değildir, ancak altın ve diğer nadir elementlerin bulunması, gezegenin oluşum sürecine ve çevresindeki süpernova ve nötron yıldızı çarpışması bolluğuna bağlıdır, yani altının bol olduğu bir gezegen olma ihtimali vardır ancak yine de demirden daha bol olamaz, ayrıca altın nadirliğinden ziyade soylu oluşuyla değerlidir, kimyasal yapısı zor bozulur ve kolay işlenir, şahşahalı görünür.

264 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Bilimteknik. Element Oluşumu. (24 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 24 Eylül 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. Kozan Demircan. Elementler Nasıl Oluştu. (24 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 24 Eylül 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close