Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Müzik evrimsel midir?

1
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evrim geçiren canlıların yarattığı her şey onlarla birlikte evrim geçirir. Müzik çoğu zaman işlevseldir, çünkü insan temasını, insani anlamı ve olasılıkların insan hayal gücünü kolaylaştırarak, onu sosyal içgüdülerimize bağlayarak insan refahını geliştirebilen bir şeydir. Bilişsel sistemler aynı zamanda müzikal performansın ve hassasiyetlerin temelini oluşturur. Müzik, kendiliğinden yaptığımız şeylerden biridir, iletişimsel işlevlerle bağlantılı beyin mekanizmasını yansıtır, geniş bir yelpazedeki insan faaliyetlerinde genişler ve çeşitlenir. Müzik, aritmetik, dil ve alan algısı dahil olmak üzere çeşitli bilişsel yetenekler ve kaynaklardan geçer. Aynı şekilde, müzik kültürel sınırlarla kesişir, paylaşılan deneyimlerimizi ve niyetlerimizi birbirine bağlayarak "sosyal benliğimizi" kolaylaştırır.

Müziğin olası evrimsel kökenine ilişkin çeşitli öneriler arasında sekiz geniş teori tanımlanabilir: eş seçimi, sosyal uyum, grup çalışması, algısal gelişim, motor beceri gelişimi, çatışma azaltma, güvenli zaman geçme ve kuşaklar arası iletişim. Müziğin evrimsel kökenine dair bir vaka sunarken dikkate alınan dört tür kanıt vardır. Daha sonra arkeolojik, antropolojik ve etolojik gerçeklerin bir kısmını rapor eder. Dahası, dilin kökenini açıklamak için geliştirilmiş bazı evrimsel argümanları araştırıyor. Müzik ve sosyal bağ hakkındaki kanıtlar gösteriliyor. Ayrıca, müzik ve sosyal işlev, sosyal bağ ve hormonlar, oksitosin ve sosyal bağın biyolojisi ve ruh hali düzenlemesi üzerine bir tartışma sağlanmaktadır.

Müzik, evrimimizin temel bir parçasıdır; muhtemelen sözdizimsel olarak yönlendirilen cümlelerle konuşmadan önce şarkı söylemiştik. Şarkı, hayvan dünyalarında temsil edilir; kuşlar ve balinalar, her zaman kulağımıza melodik olmasa da, semantik olarak iletişimsel işlevler açısından zengin olsa da sesler üretir. Şarkı, doğayı kaplayan çok çeşitli göstergebilimlere şaşırtıcı bir şekilde bağlı değildir: dikkatini kendine çekmek, kendini genişletmek, kendini satmak, başkalarını kandırmak, başkalarına uzanmak ve başkalarını çağırmak. Müziğin doğasında var olan yaratıcılık yeteneği, benzersiz bir insan özelliğidir.

İnsanların yalnızca bir kısmı müzik çalabilir, ancak hepsi en azından şarkı söyleyebilir ve mırıldanabilir. Müzik nefes almak gibidir - her yeri kaplar. Müzik, temel bir insan deneyimi ve bilişsel yetenekleri yansıtan üretken bir süreçtir. Pek çok temel insan ihtiyacı ile iç içe geçmiştir ve binlerce yıllık nörobiyolojik gelişimin sonucudur. Müzik, insanlıkta geliştiği şekliyle, sosyal bağların benzersiz ifadelerine ve ilişkisel bağlılığın güçlendirilmesine izin verir.

Şarkı söylemeye ve müziği ifade etmeye yönelik temel bir eğilim olarak adlandırabileceğimiz davranışların temelinde iştah açıcı dürtüler, tüketici ifade, dürtü ve memnuniyet vardır (Dewey, 1925/1989).

137 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın