Puan Ver
0
Puan Ver

Mutasyonlar yeni bir organ veya özelliği nasıl meydana getiriyor?

Neden günümüzde mutasyonlar yeni bir organ veya özellik meydana getirmiyor? Yakın zamanda mutasyonlarla oluşan bir organ veya özellik örneği var mıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Çok vardır. En basitinden bazı insanların altı parmaklı olması bir mutasyonun sonucudur. Talasemi, kanser gibi hastalıklar da birer mutasyonun ürünüdür.

Richard Dawkins'e göre mutasyonlar büyük ihtimalle zararlı olurlar. Faydalı mutasyonların ortaya çıkması ise daha az görülen bir durumdur.

Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Altı Parmaklılık
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Paylaşılan sevinç çifte sevinçtir; paylaşılan acı yarım acı...”
İsveç Atasözü
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder