Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Multivitaminler sağlıklı mıdır? Eğer sağlıklıysa normal besine oranla ne gibi dezavantajları vardır?

Besine oranla avantajı var mıdır? Üreten markalar fark yaratır mı? Multivitaminler nasıl üretilirler?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Destek ürünlerinin tamamının en önemli sorunu, evrimsel olarak uyumlandığımız sebze ve meyvelerdeki LİFleri içermiyor olmaları. Doğrudan kana karışmaları. Multivitamin destek kullananlar üzerinde yapılan araştırmalarda, kullananların yarısına yakın kısmının olması gerekenden fazla miktar, kalan kısmının da olması gerekenden az miktarda olduğu görülmüştür. Yani optimal seviyede tutulmamakta vücutta. Destek almaya çalışmak yerine, normal yollarla ihtiyacımızı gidermeye çalışmak daha yerinde olacaktır. Ayrıca özellikle vitamin D nin yaşam şeklini değiştirmeden sadece bir hapla yerine konması gibi bir durum söz konusu değildir. Kış dahil, günlük olarak bir miktar güneş -doğrudan maruz kalmak şart değil- ışığı almak zorundayız. Düzenli olarak omega3 doğal yağ, yeşil sebze meyve, fermente ürünler -doğal sirke, doğal turşu, doğal yoğurt vs vs- kullanan kişilerde hücre membranları daha yüksek yağ oranına sahip olacağı için, alacağı bütün diğer uygulamalardan daha yüksek verim alacaktır. Hastalıklarda da böyle. Eğer doktor yaşam şeklini değiştirmekten bağımsız sadece ilaçla tedavi öneriyorsa -kronik, dejeneratif hastalıklar hariç- temelde semptom giderilmeye çalışılır. Hastalığın oluşum nedeni ortadan kaldırılmaz bu şekilde. Bunun gibi, ihtiyacımız olan vitamin vs yi de tabletle gidermeye çalışmak yerine yaşam şeklini, o vitaminin açığının oluşmayacağı hale getirmeye çalışmalıyız. Doktora tedaviye gitmeyecek şekilde yaşamak temel olan.

275 görüntülenme
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öldürmenin kötü olduğunu göstermek için neden öldüren insanları öldürüyoruz?”
Holly Near