Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Mühendislik veya mesleki beceriler üniversitede mi öğrenilir?

Merhabalar,üniversitede mühendislik okumak istiyorum. Mühendis dendiğinde aklıma sanki çocukluktan beri bir şeyler icat eden birileri geliyor sürekli(bütün mühendislik dallarından bahsetmiyorum tabii ki) gerçekten bunlara gerek var mı? El becerisi ya da bir şeyler icat etmeye? Çoğu mühendis bunları üniversitede mi öğreniyor?

2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Üniversitede özellikle mühendislik bölümü ile ilgili konuşuyorum bölümünün temel bilgilerini öğrenmekle zamanını geçirirsin.Bir benzetme ile açıklamak gerekirse lisede türev integrali öğrenip çözebilmen için öncesinden toplama çıkarma çarpma gibi çok daha temel şeyleri öğrenmen gerekir.İşte Üniversite sana bölümünün toplama çıkarma çarpma gibi öğrenmezsen olmaz denilecek kazanımlarını verir.Türev İntegral mezun olduktan sonra kendini geliştirerek daha iyi bir mühendis olarak ulaşacağın alanlardır.Burda senin sorman gereken asıl soru aslında üniversite bana ne kadar fayda sağlayabilirden çok gerçekten bu bölümü severek okuyacakmıyımdır.Emin ol üniversite hayatındada iş hayatındada bir çok sorun,problem ile karşılaşacaksın.Bu problemleri sevdiğin bir bölümle veya işle görürsen gerçekten problem olmakdan çıkıp senin için çözmesi zevkli bi bulmaca halini alacakdır.Kaldıki sevdiğin bölümde okuyup sevdiğin işi icra edersen üniversitenin sana mesleki becerilerini kazandırmasına gerek kalmaksızın sadece temel şeyleri öğrettiğinde bile mesleki beceri,tecrübe,edinim,kazanım gibi alanlar tamamen senin çabanla doğru orantılı olarak gelecektir.Mühendislik her zaman ihtiyaç duyulacak bir bölüm.Sen her zaman bir şeyin icat edilmesinin gerekli olmadığını düşünüyorsan mühendisliğin ilgi duyabileceğin alanlarına yönelirsin.Yani her şey senin bölümünü ve işini sevip keyif alabilmenden geçiyor.

Teşekkür (2)
Paylaş
1

Asla aklına küçüklükten beri araştırmalar yapan bir şeyler üreten uğraşan insanlar gelmesin kendine çok büyük haksızlık yapmış olursun.Mühendislik okuyan bir sürü arkadaşım var hiçbiride öyle değil.Sadece üniversite sınavından puanları yetiyor , ilgisi de varsa o bölümü seçiyor.Kesinlikle düşündüğün gibi değil.Küçüklükten öyle olmak zorunda değilsin.Ayrıca asla ve asla geç kalmış da değilsin kendini bu psikolojiye asla sokma.Üniversitede de yapabilirsin bu söylediklerini.Ayrıca üniversitede istediğin mühendislik bölümünü okurken,işini öğrenirken yaptığın araştırmalar okuduğun makalelerde senin ufkunu açacak alacağın mühendislik eğitimin sana yeni bir şeyler icat ettirmeyecek.Bunu sen okudukların,öğrendiklerin ve kendinle yapabilirsin.Ben böyle düşünüyorum.Kendine haksızlık etme lütfen,yapmak istediğin şeyin peşinden gidebilirsin.İyi günler

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben evrime inanmıyorum. Profesör olan sizler de inanmıyorsunuz. İnançlar, şahsi fikirlerdir. Evrim, şahsi bir fikir değildir!”
Eugenie C. Scott
Geri Bildirim Gönder