Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tunahan Akgül
Tunahan Akgül
1,268 UP
Üye
1

Mühendislik veya mesleki beceriler üniversitede mi öğrenilir?

Merhabalar,Üniversitede mühendislik okumak istiyorum. Mühendis dendiğinde aklıma sanki çocukluktan beri bir şeyler icat eden birileri geliyor sürekli(bütün mühendislik dallarından bahsetmiyorum tabii ki) gerçekten bunlara gerek var mı? El becerisi ya da bir şeyler icat etmeye? Çoğu mühendis bunları üniversitede mi öğreniyor?
924 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Kürşat Durcanoğlu
Stajyer Mimar

Üniversitede özellikle mühendislik bölümü ile ilgili konuşuyorum bölümünün temel bilgilerini öğrenmekle zamanını geçirirsin.Bir benzetme ile açıklamak gerekirse lisede türev integrali öğrenip çözebilmen için öncesinden toplama çıkarma çarpma gibi çok daha temel şeyleri öğrenmen gerekir.İşte Üniversite sana bölümünün toplama çıkarma çarpma gibi öğrenmezsen olmaz denilecek kazanımlarını verir.Türev İntegral mezun olduktan sonra kendini geliştirerek daha iyi bir mühendis olarak ulaşacağın alanlardır.Burda senin sorman gereken asıl soru aslında üniversite bana ne kadar fayda sağlayabilirden çok gerçekten bu bölümü severek okuyacakmıyımdır.Emin ol üniversite hayatındada iş hayatındada bir çok sorun,problem ile karşılaşacaksın.Bu problemleri sevdiğin bir bölümle veya işle görürsen gerçekten problem olmakdan çıkıp senin için çözmesi zevkli bi bulmaca halini alacakdır.Kaldıki sevdiğin bölümde okuyup sevdiğin işi icra edersen üniversitenin sana mesleki becerilerini kazandırmasına gerek kalmaksızın sadece temel şeyleri öğrettiğinde bile mesleki beceri,tecrübe,edinim,kazanım gibi alanlar tamamen senin çabanla doğru orantılı olarak gelecektir.Mühendislik her zaman ihtiyaç duyulacak bir bölüm.Sen her zaman bir şeyin icat edilmesinin gerekli olmadığını düşünüyorsan mühendisliğin ilgi duyabileceğin alanlarına yönelirsin.Yani her şey senin bölümünü ve işini sevip keyif alabilmenden geçiyor.

347 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Dark Universe
Öğrenci

Asla aklına küçüklükten beri araştırmalar yapan bir şeyler üreten uğraşan insanlar gelmesin kendine çok büyük haksızlık yapmış olursun.Mühendislik okuyan bir sürü arkadaşım var hiçbiride öyle değil.Sadece üniversite sınavından puanları yetiyor , ilgisi de varsa o bölümü seçiyor.Kesinlikle düşündüğün gibi değil.Küçüklükten öyle olmak zorunda değilsin.Ayrıca asla ve asla geç kalmış da değilsin kendini bu psikolojiye asla sokma.Üniversitede de yapabilirsin bu söylediklerini.Ayrıca üniversitede istediğin mühendislik bölümünü okurken,işini öğrenirken yaptığın araştırmalar okuduğun makalelerde senin ufkunu açacak alacağın mühendislik eğitimin sana yeni bir şeyler icat ettirmeyecek.Bunu sen okudukların,öğrendiklerin ve kendinle yapabilirsin.Ben böyle düşünüyorum.Kendine haksızlık etme lütfen,yapmak istediğin şeyin peşinden gidebilirsin.İyi günler

135 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close