Sorulara Dön
1
Akademi & Üniversite

Mühendislik veya mesleki beceriler üniversitede mi öğrenilir?

Merhabalar, üniversitede mühendislik okumak istiyorum. Mühendis dendiğinde aklıma sanki çocukluktan beri bir şeyler icat eden birileri geliyor sürekli(bütün mühendislik dallarından bahsetmiyorum tabii ki) gerçekten bunlara gerek var mı? El becerisi ya da bir şeyler icat etmeye? Çoğu mühendis bunları üniversitede mi öğreniyor?

2
117 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Üniversitede özellikle mühendislik bölümü ile ilgili konuşuyorum bölümünün temel bilgilerini öğrenmekle zamanını geçirirsin.Bir benzetme ile açıklamak gerekirse lisede türev integrali öğrenip çözebilmen için öncesinden toplama çıkarma çarpma gibi çok daha temel şeyleri öğrenmen gerekir.İşte Üniversite sana bölümünün toplama çıkarma çarpma gibi öğrenmezsen olmaz denilecek kazanımlarını verir.Türev İntegral mezun olduktan sonra kendini geliştirerek daha iyi bir mühendis olarak ulaşacağın alanlardır.Burda senin sorman gereken asıl soru aslında üniversite bana ne kadar fayda sağlayabilirden çok gerçekten bu bölümü severek okuyacakmıyımdır.Emin ol üniversite hayatındada iş hayatındada bir çok sorun,problem ile karşılaşacaksın.Bu problemleri sevdiğin bir bölümle veya işle görürsen gerçekten problem olmakdan çıkıp senin için çözmesi zevkli bi bulmaca halini alacakdır.Kaldıki sevdiğin bölümde okuyup sevdiğin işi icra edersen üniversitenin sana mesleki becerilerini kazandırmasına gerek kalmaksızın sadece temel şeyleri öğrettiğinde bile mesleki beceri,tecrübe,edinim,kazanım gibi alanlar tamamen senin çabanla doğru orantılı olarak gelecektir.Mühendislik her zaman ihtiyaç duyulacak bir bölüm.Sen her zaman bir şeyin icat edilmesinin gerekli olmadığını düşünüyorsan mühendisliğin ilgi duyabileceğin alanlarına yönelirsin.Yani her şey senin bölümünü ve işini sevip keyif alabilmenden geçiyor.

276 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Asla aklına küçüklükten beri araştırmalar yapan bir şeyler üreten uğraşan insanlar gelmesin kendine çok büyük haksızlık yapmış olursun.Mühendislik okuyan bir sürü arkadaşım var hiçbiride öyle değil.Sadece üniversite sınavından puanları yetiyor , ilgisi de varsa o bölümü seçiyor.Kesinlikle düşündüğün gibi değil.Küçüklükten öyle olmak zorunda değilsin.Ayrıca asla ve asla geç kalmış da değilsin kendini bu psikolojiye asla sokma.Üniversitede de yapabilirsin bu söylediklerini.Ayrıca üniversitede istediğin mühendislik bölümünü okurken,işini öğrenirken yaptığın araştırmalar okuduğun makalelerde senin ufkunu açacak alacağın mühendislik eğitimin sana yeni bir şeyler icat ettirmeyecek.Bunu sen okudukların,öğrendiklerin ve kendinle yapabilirsin.Ben böyle düşünüyorum.Kendine haksızlık etme lütfen,yapmak istediğin şeyin peşinden gidebilirsin.İyi günler

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın