Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

mtDNA araştırmasıyla yaklaşık 200.000 yıl önce yaşayan tüm insanlığın tek annesi nasıl bulundu?

mtDNA geriye doğru gidince nerede bitiyor ve ilk anneye ulaşılıyor? İlk annenin annesi yoksa ona mtDNA nereden geldi ? "Yaşamış tüm insanlıkta aynı mtDNA var ama ilk annemizin yaşadığı dönemde çok sayıda başka insan dişisi de vardı. Diğer dişilerin soy hattı tükenmiş" söyleminin kaynağı ne? "Bulamadık ama farklı mtDNA da var" dayanağı ne
211 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Sorunuzda ve açıklamanızda çok sayıda hatalı algı var. Tek tek düzeltmeye çalışalım. mtdna ile ulaştığımız kadın "ilk anne değil". "yaşamış tüm insanlığın annesi" de değil. "Şu anda yaşayan" insanların mtdnasını aldığı en son ortak anne. Hepsi bu. Bunu şöyle düşünün. Şu anda sizin ailenizi baz alırsak muhtemelen "şu anda yaşayan" aile bireyleriniz için ninenizin annesidir ama ne sizin ailenizin ilk annesidir ne zamanında yaşamış tek kadın. Sadece sizin ailenizin şu anki bireylerinin mtdnasını aldığı en son kadın. O kadar. Bunu ne kadar genişletirseniz tarih de geriye gidecektir. mitokondriyal Havva da şu anda yaşayan insanların mtdnasını aldığı "en son" kadın. Homo sapiens'in evrimsel tarihi 300 bin yıl, mitokondriyal Havva ise yaklaşık 99 bin ile 234 bin yıl arasında yaşamış biri. Yani tek kadın olamaz. Zaten evrimsel sürecimizde insan dahil hiçbir tür 1 veya 2 bireyden çoğalmadı çünkü LUCA'dan itibaren birden çok fazla popülasyon birbirinden ayrılmış ve farklı seçilim baskıları ile yeni türler evrimleşmiştir. Kaldı ki biz 200-300 bin öncesi gibi yakın bir zamandan bahsediyoruz.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close