Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Motivasyonumuzu hiç kaybetmeden,yaptığımız bir işe uyanık olduğum sürece beynimizi odaklayabilir miyiz? Bunu doğal ya da yapay olarak yapmak mümkün mü?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

merhaba

öncelikle sorunuz için teşekkürler.sorunuzun yanıtını direkt evet diyerek kenarıya itmek istemem.biraz açıklama gerektiren bir soru.genelde yanıtlarımda örnek üzerinden gitmeyi tercih ederim,bu bana göre zihinde canlandırmayı ve anlamayı kolaylaştırır.yaptığınız işi ders çalışmak olarak ele alalım.bir ramazan günü orucunuzu tutmuş iftar vaktinden sahura kadar ders çalışmayı düşünüyorsunuz.motivasyon kaynağınız en doğalından hayalleriniz olabilir,aileniz olabilir.eğer motivasyon kaynağınız o an mevcutsa beyniniz zaten o işe odaklıdır sadece sizden icraat bekliyordur.yapay motivasyon ile ilgili ise aklıma bir şey geldi.mesela ders çalışırken uykunuz geldi.ve siz baştan kendinizi inandırmıştınız,derse devam etmeliydiniz.öyleyse bir kahve size yol arkadaşı olabilirdi:)ve bu da kanımca yapay bir motivasyondur.umarım anlamışsınızdır.

sevgiler

Teşekkür (3)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler, birer insan olarak, insanlığa sesleniyoruz: İnsanlığınızı hatırlayın ve gerisini unutun. Bunu yapabilirseniz yeni bir cennetin yolunu açmış olacağız. Eğer yapamazsanız, evrensel bir ölüm sizi bekliyor olacak.”
Russell - Einstein Manifestosu'ndan Bir Bölüm
Geri Bildirim Gönder