Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Monoamin oksidaz (mao) nedir, görevleri nelerdir, inhibitörleri (maoı) ne yapar, vücutta nasıl bir etki bırakır?

1
1,244 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Monoamin oksidaz bir enzim türüdür. Dopamin, serotonin gibi nörotransmitterleri parçalar. Oldukça merkezi bir role sahiptirler ve bu yüzden sıkça araştırma konusu olmuşlardır. MAO-A ve MAO-B olmak üzere iki kısıma ayrılırlar. Özellikle karaciğer, mide, ince bağırsak ve böbrekte bulunurlar. Mitokondriyal zarın dış yüzeyine de oldukça bağlıdırlar. Bu enzimi inhibe eden bileşikler psikiyatrik rahatsızlıklar başta olmak üzere birden fazla hastalıkta kullanılmaktadır. MAO-A inhibitörü genellikle nörepinefrin ve serotonin konsantrasyonundaki azalmaya bağlı depresyon tedavisinde kullanılırken MAO-B inhibitörü dopaminin parçalanması sonucu oluşan parkinson tedavisi için kullanılır. Ayrıca; panik atak, stres bozukluğu, yeme bozukluğu ve sosyal fobi tedavisinde de etkilidir.

Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI); ilk geliştirilen antidepresan türlerindendir. Etkili bir antidepresan oluşları 1950'li yılların sonunda açığa çıkmıştır. A ve B enzimlerini geri dönüşümsüz olarak inhibe ederler. Kullanımı sınırlı bir türdür. Özellikle geri dönüşümsüz inhibe olması kan basıncında hızlı yükselmeye yol açabilir. Tramine (gıda bazlı) bağlı hipertansiyon krizi ilacın kullanımında önemli bir yan etkidir. Bu yüzden ilaç kullanımında diyet kullanımı yapılmalıdır. Ayrıca bazı ilaçlarla olan kombinasyonu da oldukça risklidir. En yaygın yan etkileri; kilo alımı, uykusuzluk ve ödemdir. Emziren kadınların kullanılması sakıncalıdır çünkü süte geçer. Yarattığı yan etkilerden kaçınmak için geri dönüşümlü MAO inhibitörleri (RIMA) geliştirilmektedir.

392 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazıları insanın gezegenimizdeki en tehlikeli hayvan olduğunu söyler. Bu kişilerin hiç kızgın bir kedi görmedikleri açıktır.”
Lillian Johnson