Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Mona Lisa tablosu neden bu kadar ünlü?

2,204 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Zeynep Özen
Zeynep Özen
12K UP
Fen Bilgisi Öğretmenliği 4.Sınıf Öğrencisi

Mona Lisa (La Gioconda veya La Joconde olarak da bilinir), İtalya'nın Floransa şehrindeki Rönesans sırasında Leonardo da Vinci tarafından kavak bir pano üzerine Sfumato tekniği ile resmedilmiş 16. yüzyıl yağlı boya portresidir. Resim hâlen Paris'teki Louvre Müzesi'nde Francesco del Giocondo'nun karısı, Lisa Gherardini Portresi başlığı altında sergilenmektedir. Tabloda oturmuş bir kadın resmedilmiştir, kadının yüzünün kime ait olduğu hala gizemini korumaktadır.[1] Yüz ifadesindeki belirsizlik, kompozisyonundaki anıtsallık, atmosferdeki ilginçlikler, tablo hakkındaki çalışmaları devam ettirmektedir.[2] Bu tablo, geniş ölçüde tanındı; karikatürleri yapıldı, araştırıldı ve Louvre Müzesi'nin en önemli eserlerinden olarak düşünüldü.

Peki neden ünlü??

Vincenzo peruggia, louvre müzesinde çalışan bir kişidir, 1911 yılının bir günü bu tabloyu çalmaya karar verir ve bunu başarır. bakın mona lisa o kadar ünsüzdü ki, 1 gün boyunca fark edilmemiş bile çalındığı. fark edildikten sonra medya öylesine çullanmış ki konuya, hırsız yakalanıp eser geri müzeye kavuştuğunun ertesi günü 100 bin kişi tabloyu görmeye gelmiş. bu gelenek de günümüze kadar devam etmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Mona Lisa ile portrelerin tam boy çizilme geleneği yıkılmıştır. Göğüs yukarısının çizildiği resim daha yakından çizmeyi mümkün kılmış ve bu poz Raphael gibi ressamların portrelerinde bile taklit edilmiştir. Aynı zamanda arkaplan da geleneksel yaklaşımdaki çizim yerine uzaktaki ayrıntıların daha az verildiği ve renklerin soldurulduğu bir teknikle çizilmiştir. Böylece Mona Lisa tıpkı canlı bir kadın gibidir.

Mona Lisa’ nın gülümsemesi çeşitli şekillerde yorumlanabilmektedir. Bazıları masum olduğunu düşünürken, bazıları gizemli olduğunu düşünmektedir. Bazıları gülümsemeyi izleyicilerin görüşüne atfederken, bazıları bu gülüşün hamile olduğuna ya da yeni bir çocuk doğurduğuna işaret ettiğini düşünmektedir. 1910 yılında, Avusturyalı nörolog Sigmund Freud, Mona Lisa’nın gülümsemesinin Leonardo da Vinci’nin annesine olan ilgisini gösterdiğini belirtti. Gülümsemesinin yanı sıra, Mona Lisa hakkındaki benzersiz bir şey de kaş ve kirpiklerinin bulunmamasıdır. Bu nedenle bazı tarihçiler Leonardo da Vinci’ nin bir nedenle boyama işlemini tamamlayamamış olduğunu düşünmektedir.

353 görüntülenme

Kaynaklar

 1. yok, et al. Mona Lisa. (3 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 12 Şubat 2021. Alındığı Yer: vikipedi | Arşiv Bağlantısı
 2. Tülay Arsoy. Mona Lisa. (12 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 12 Şubat 2021. Alındığı Yer: Bilgi Ustam | Arşiv Bağlantısı
 3. yok. Mona Lisa. (12 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 12 Şubat 2021. Alındığı Yer: neoldu.com | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir

Mona Lisa gibi bir sanat eserinin "neden" ünlü olduğunu izah etmek biraz zor; çünkü işin içinde çok fazla faktör var. Mesela eser sahibinin ününün bunda kesinlikle etkisi var: Bildiğiniz gibi Mona Lisa, Rönesans döneminin en ünlü sanatçılarından biri olan Leonardo da Vinci tarafından çizilmiştir. da Vinci, sanat ve bilimdeki yenilikleriyle tanınır ve bu eser, onun sanatsal yeteneğinin ve teknik becerisinin bir göstergesidir. Ama burada biraz da döngüsel bir ilişki de var tabii: Leonardo da Vinci de bu eserler nedeniyle "da Vinci" olmuştur. Böylece ünü eserlerini daha da popülerleştirirken, eserlerinin popülerliği de da Vinci'yi daha da büyük bir sanatçıya dönüştürmüştür.

Bunun haricinde Mona Lisa'nın sanatın birçok yönünü de mükemmel bir şekilde bir araya getirdiği söylenebilir. Özellikle, da Vinci'nin "sfumato" adını verdiği, konturların belirsizleştirilmesi teknikleriyle gerçekleştirdiği gölgelendirme, tabloya epey mistik bir hava katıyor (ki bu gizem perdesi onu en çekici yapan özelliklerden biri). Bu teknik, figürün yüz ifadesini daha belirsiz ve değişken yaparak, esere bakıldıkça değişen duygusal etkiler yaratır. Mesela Mona Lisa'nın gizemli gülümsemesi tam da bu nedenle yüzyıllar boyunca birçok tartışma ve spekülasyona neden oldu. Bu tartışmalar da tabii ki eserin cazibesini arttırıyor.

Mona Lisa'yı bu kadar meşhur yapan bir diğer faktör, 1911 yılında Louvre Müzesi'nden çalınması ve ta iki yıl sonra bulunmasıdır. Bu olay, dünya çapında büyük bir medya ilgisine neden oldu ve tablonun halk arasında daha da tanınmasını sağladı. 1911'den önce de ünlüydü ama bu denli değil!

Tüm Reklamları Kapat

Tabii ünü sayesinde tablonun açtığı kapılar da işin bir parçası: Tablonun sergilendiği yer olan Louvre Müzesi, dünyanın en ünlü müzelerinden biri ve her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor (tabii ziyaretçilerin Louvre'a gitme nedenlerinin başlıcası Mona Lisa'yı görmek; ama bu her zaman böyle değildi). Mona Lisa'nın müze içindeki konumu ve ona ayrılan özel önem, esere olan ilgiyi de devamlı hale getiriyor.

Son olarak, Mona Lisa, popüler kültürde sıkça yer aldı ve çeşitli filmler, kitaplar ve müziklerde referans noktası oldu. Sırf popüler kültürdeki bu varlığı bile onu sadece sanat tarihçileri ve sanatseverler için değil, geniş kitleler için de tanınır hale getirdi.

Ama işte, bunlar mı Mona Lisa'yı meşhur yapan şey, yoksa Mona Lisa kendi başına meşhur olmayı hak ediyor da o nedenle mi tüm bunlar oluyor, onu yorumlamak sanatın öznelliği dolayısıyla zor.

8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close