Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Momentum tam olarak nedir?

383 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bilim Nebulası
Bilim Nebulası
2,225 UP
Bilim Nebulası kanalının içerik üreticisi

Momentum, bir cismin ne kadar hızlı hareket ettiğini ve ne kadar ağıır olduğunu bir arada gösteren bir sayıdır. Yani bir cismi hızlı bir şekilde hareket ettiriyorsanız ve aynı zamanda bu cisim büyükse, momentumu da büyük olur. Örneğin, bisikleti hızla sürerken, daha büyük ve ağır bir bisiklet daha fazla momentum taşır.

Aynı zamanda, momentum miktarı korunur. Yani, bir cismi durdurmak veya hızlandırmak için başka bir cisme çarparsanız, bu çarpışma sonucunda toplam momentum miktarı değişmez. Bu, cisimlerin çarpıştığı veya birbirleriyle etkileşime girdiği durumlarda geçerlidir.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak, momentum, hızlı hareket eden ve ağır cisimlerin daha fazla sahip olduğu bir özelliktir. Ayrıca, cisimlerin birbirleriyle çarpıştığında toplam momentumun değişmeyeceği prensibi de önemlidir.[1]

Momentum Nedir?

Tüm Reklamları Kapat

Momentum, fizikte oldukça fazla kullanılmakta olan bir terim olarak bilinmektedir. Momentum aynı zamanda da yön belirtmekte olan bir terimdir. Fizikte bir nesnenin sahip olduğu hareket miktarını ifade etmek için kullanılan momentum kelimesi aynı zamanda nesnenin yönünü de belirtmektedir. Fizik terimi olarak bilinen momentum genel olarak mekanik fizikte rastlanılan bir kelimedir.

Momentum, bir nesnenin hızı ile kütlesinin çarpımı sonucunda elde edilmektedir. Fizikte momentum "p" harfi ile gösterilmektedir. Bir cismin hareket miktarını belirtmek için momentumdan yararlanılmaktadır. Aynı zamanda momentum itme kuvveti olarak da ifade edilebilmektedir. Üstelik momentum korunumu sayesinde günlük hayatta yapılan birçok işte avantaj sağlamış oluruz.

Momentum Ne İşe Yarar?

Momentum hem fizikte sıklıkla kullanılması ile hem de günlük hayatta birçok yerde kullanılması sebebiyle oldukça fazla karşımıza çıkmakta olan bir terimdir. Günlük yaşantıda da birçok faydası bulunan momentum, oldukça fazla kullanılmaktadır. Momentum, hareket halinde bulunan bir cismin hareket miktarını hesaplamak için kullanılmaktadır. Hem hız ile hem de kütle ile doğru orantılı olan momentum hayatın birçok yerinde ve bir çok şekilde kolaylık sağlamaktadır.

Momentum, kütle ve hızın çarpışması sonucunda elde edilen bir değer olarak kendisini göstermektedir. Günlük hayattan bir örnek verilecek olursa iki arabanın çarpışması sonrasında en yüksek hıza sahip olan aracın bulunması ile çarpan aracın tespiti de momentum aracılığı ile hesaplanmaktadır. Momentum aynı zamanda enerjinin aktarılma yönünüde göstermektedir. Üstelik bir cisme uygulanan kuvvetle doğru orantılı olarak momentumunda da değişiklik görülebilir.[2]

Kaynaklar

  1. ChatGPT. (). Momentum Nedir?. Not: Yapay zeka ChatGPT tarafından yazıldı....
  2. Hürriyet Gazetesi Yazarı. Momentum Nedir Ve Ne İşe Yarar?. Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Hürriyet | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close