Puan Ver
0
Puan Ver

Modern fiziğe göre ışık hızı sabit kabul ediliyorsa iki farklı olayın oluş süresi eşit olmaz mı?

Bir meteor dünya 'ya doğru geliyor. Ve bu meteor dünya atmosferinde erimesinin 15 saniye sürdüğünü varsayalım. Bu olaydan uzaklaşan gözlemci bunu 25saniye ve buna yaklaşan gözlemci 20 saniye sürdüğünü görür. Işığın hızı sabit ise bu olayı iki gözlemcinin de eşit sürede eridiğini görmesi gerkmez mı?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Şöyle düşün:sabit bir hızla 2 taş atılıyor. Birisini 5 m  gitmesi hedeflenirken,diğerinin 10 m gitmesi hedefleniyor.Kaçınılmaz olarak 2. taş daha uzun sürede hedefine ulaşacaktır. 

Favorilerime Ekle
2

vermiş olduğun gözlemci örneklerinin gerçekleşebilmesi için gözlemcilerin ışık hızında hareket etmeleri gerek ve meteor ıle gözlemciler arasındaki mesafede milyonlarca km olması gerek.daha basıt bır ornek verecek olursak orneğin yıldızlardan dünyaya ışık geldiği andan itibaren dünyada ışık hızıyla uzaklaşırsa dunyadan bakan biri yıldızdan gelen ışığı sonsuza dek o ılk gördüğü halıyle görür veya ışık hızından cok mınımal az ama ışık hızına yakın uzaklaşırsa diyelim ki yıldızın sönmesi normalde 1 sn sürmüşse  bize 10 yıl sürmüş olarak gözükebilir .

Favorilerime Ekle
1

Zaten ışık hızının sabit olması yüzünden zaman değişiyor bugün sorulan bir soruya verdiğim cevabı kopyalayıp yapıştıracağım.

---------------------------------------------------------------

Lorentz vb. denklemler sonucu elde edilen veriye göre;

Işık hızı değişmez kabul edilir. Yani siz ışık hızına yaklaştıkça ışık hızı gene sabit kalır. Bunu anlatmak için soru üzerinden gideceğim.

Ay yüzeyinde iki kişi, bir roket ve bir de el feneri olduğunu varsayalım.

Ay yüzeyinden roket kaldırılıyor ve aynı anda ay yüzeyinden el feneri açılıyor.

Şimdi eğer ay yüzeyindeki adamın bakış açısı ile bakacak olursak el fenerinden çıkan ışığın hızı ışık hızına eşittir. Ve roketin içindeki adamın bakış açısı ile bakacak olursak da fenerden çıkan ışığın hızının ışık hızına eşit olması gerekir.  Yani roket kalkıştan sonra belli bir mesafe alacak değil mi. Ve aynı zamanda el fenerinden çıkan ışık da belli bir mesafe alacak. Üçüncü kişi bakış açısı ile bakarsak el fenerinden çıkan ışığın gittiği mesafe belli ve sabittir değil mi. Peki o zaman (ışığın reelde aldığı yol - roketin gittiği mesafe  == X1) diyelim. (X1 == roketin yol aldığı zaman * ışık hızı) olması gerekir. Işık hızı sabit olduğu için zamanın azalması gerekir çünkü ışığın reelde aldığı yoldan roketin gittiği mesafeyi çıkardık yani yol azaldı.

Normal denklem;

ışığın reelde aldığı yol == Xı

roketin aldığı yol == Xr

ışık hızı == c

normalde geçen süre == t1

roketin yol aldığı zaman == t2

(Xı == c * t1)

(Xı - Xr == c * t2)

Anlattığım örneğin videosuna youtube'da Khan Academy üzerinden ulaşabilirsiniz orada lorentz denklemleri ile çözümü var.

----------------------------------------------------------------

Verdiğin örnekte reel olarak 3. kişi bakışı ile bakılırsa evet 15 saniye sürer ancak zaten hareketli cisimde zamanın değişmesi sebebiyle insanın algıladığı zaman da değişir yani duran bir insanın 15 sn hissetmesi hareketli insan için 12 saniye oluyor ise hareketli insan reeldeki 15 saniyeyi 12 saniye hisseder.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehennem, diğer insanlardır.”
Jean-Paul Sartre
Geri Bildirim Gönder