Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Milletçilik ve ırkçılık arasındaki fark nedir?
220 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
4 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Mete Can Soyöz
Mete Can Soyöz Bilisim Teknolojileri Uzmanı

Millet, bir dil, kültür ve coğrafya üzerinde şekillenen bir toplumu tanımlarken ırk; genetik, coğrafi etmenlerin bir araya gelmesiyle oluşan bir topluluğu tanımlar. Mesela Afrika kıtasında yaşayan insanların çoğunun deri rengi siyah iken bu kıtadaki tüm ülkeler aynı dili konuşmaz, aynı kültürü paylaşmaz. Bu yüzden "Siyahi" demek bir milleti değil bir ırkı temsil edecektir.

116 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Vikipedi. (27 April 2020). Alındığı Tarih: 27 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Vikipedi. (27 April 2020). Alındığı Tarih: 27 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Cevap

Irkçılık ise Egemen ulusun dışında kalan göçmen işçilerin ya da farklı etnik kökenden işçilerin aldıkları ücretlerin eşit olmaması, daha düşük olması ve yaptıkları işlerin daha düşük nitelikte olmasını meşrulaştırmayı sağlar.

Milliyetçilik ise aynı üretim ilişkisi içinde en temelde, emek gücünü satmak zorunda olan insanları sisteme bağlamanın ve teritoryal sınırlarda bir devlet oluşturmanın etkili ideolojisidir.

606 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Agos . (12 March 2020). Alındığı Tarih: 12 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Cevap
Özgün Kabacaoğlu
Özgün Kabacaoğlu Bilim İnsanı

Irkçılık ile milliyetçilik arasındabir açıdan hiç fark yoktur, bir başka açıdan ise oldukça fark mevcuttur. Bu ikilem ise ayrı ayrı bu kavramlar ve nitelikleri ele alınarak açıklanabilir. Öyleyse öncelikle daha geniş bir kavram olan milliyetçiliği ele alalım.

Milliyetçilik, belli bir insan topluluğunu, belli kriterlere göre tanımlayan, onları belli bir kategori altında bir birlik olarak varsayan bir ideolojidir. Bu ideolojiye göre hareket eden de kendi yaşamında bu topluluğun bir elemanı olur, bu topluluktan beklentilere sahiptir ve bazı ödevleri yüklenmiştir. Bu belli kriterler ise iki ana kategori altında toplanabilir. Bunlar subjektif ve objektif kriterlerdir. Subjektif kriterlerde, ortak acıların paylaşılması ortak hayallere inanma, ortak bir tarih anlayışının olması gibi bir takım öznel paylaşımlar vardır. Topluluk bunları paylaşarak bir milliyet olur.

Objektif kriterlerde ise topluluk üç ana temelden birisini ya da bir kaçını paylaşarak bir milliyet olur. Bu kriterlerin hepsi maddi olarak kanıtlanabilir şeylerdir. Buna göre bir topluluk belli bir dili paylaşıyorsa, bu topluluk milliyettir, bu topluluk belli bir dini ibadeti paylaşıyorsa (burada inanç değil, ibadet gibi maddi bir temel şarttır) yine bir milliyet olabilir. Ayrıca bir üçüncüsü de belli bir ırka mensubiyettir.

Bu Reklamı Kapat

Irka mensubiyet, her ne kadar günümüz genetik biliminin bulguları sonucunda maddi olarak kanıtlanabilir olmasa da bu durum, bu ideolojilerin çıktığı zamanlar bilinmiyordu ve kanıtlanabilir kabul ediliyordu. Öyleyse milliyetçilik ideolojisi için ırkçılık da bir alt kategoridir ve objektiftir.

Bu noktada, önemli olan husus şudur; ırkçılık yapmak, esasen kendi ırkından kabul ettiğin topluluğu diğerlerine göre kollamak ve o topluluğa belli bazı sorumluluklar hissetmektir. Yoksa diğer ırkları yok etme hakkını, sana bu ideoloji vermez.

Irkçılığın günümüzde ki kötü anlamı, faşist ya da nasyonal sosyalist Avrupalı totoliter yönetimlerin yarattığı tahribatlardır. Zira totaliter faşist idareler kendi varlık sebepleri ile kendi dışından olan her türlü grubu yok ederler. Dolayısıyla faşist olmayan bir rejim, teorik olarak ırkçılık yapabilir ve bu onu diğer ırkları yok etmeye sevk etmez. Benzer biçimde, totoliter bir sosyalist rejimin, hiç bir ırk üstünlüğü gütmemesine rağmen ve hatta buna karşı olmasına rağmen, belli bazı gruplara karşı gerçekleştirdiği şiddetler de ortadadır (bknz. Sovyetlerin tarihi)

Milliyetçilik, tanımlanan kriterlere göre oluşmuş bir topluluğa kendini ait hissetmek ve o topluluk için çalışmak, o toplulukla var olmaktır. Bu bir nevi geniş ailedir. Nasıl insan kendi ebeveynlerini ya da çocuklarını yüceltiyorsa, ki bu ona başkalarını yok etmeye sevk ettirmiyorsa, teorik olarak milliyetçilik de böyle bir ideolojidir.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. K. Gözler - Millet. (27 April 2020). Alındığı Tarih: 27 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Cereyanlar - Türkiye'De Siyasal İdeolojiler. (27 April 2020). Alındığı Tarih: 27 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap

Milliyetçiliğin çok farklı tanımları olmasına rağmen çoğu zaman ırkçılıktan daha kapsamlı olduğunu söyleyebiliriz. Irkçılık kişilerin ırk temelli bir bağ kurarak topluluk oluşturmasına ve aralarında yine ırk temelli asabiyet kurmasına denilir. Çoğu zaman ırkçılıkta "üstünlük" fikri bulunur. Ancak milliyetçilik ırkçılık ile aynı anlamda kullanılabilirse bile tam olarak bunu ifade etmez. Mesela Kur-an'da "İbrahim'in dini" denilirken din kelimesini ifade etmek için "millet" kelimesi kullanılır. (Al-i İmran - 95) Klasik İslam literatüründe de millet din anlamında kullanılır. Bunun dışında "Anadoluculuk" gibi akımları da milliyetçilik adı altında toplayabiliriz. Anadoluculuk daha çok Anadolu kültürü ve coğrafyası temelli bir milliyetçilik olarak tanımlanabilir. Bu akımın farklı dalları olsa da genel anlamı budur.

Kısaca özetlemek gerekirse ırkçılık milliyetçiliğin alt dallarından biri olarak sayılabilir ve bunun gibi birçok milliyetçilik akımları vardır.

117 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Diyanet İslam Ansiklopedisi - Milliyetçilik. (27 April 2020). Alındığı Tarih: 27 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Diyanet İslam Ansiklopedisi - Irkçılık. (27 April 2020). Alındığı Tarih: 27 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Vikipedi - Irkçılık. (27 April 2020). Alındığı Tarih: 27 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. Vikipedi - Milliyetçilik. (27 April 2020). Alındığı Tarih: 27 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et