Sorulara Dön
1
Tarih & Coğrafya

Milattan önce kaç yıl var?

Milattan sonra tam olarak 2020 yıl geçtiğini biliyoruz, peki milata kadar kaç bin yıl var?

3
Anonim 1
33,281 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Diğer cevap veren bilimseverlerin hatalı ifadeleri olduğunu düşünüyorum .

İnsanlık tarihi sözcüğünü kullanırsak bunu 300.000 yılla sınırlı tutamayız.

İnsan kabul edilen ilk canlı yani ilk homo türü yaklaşık 2.5 milyon yaşında

Tarih öncesi çağları kabaca şöyle sıralayabiliriz.

Eski Taş Çağı

Yontma Taş Devri

Paleolitik Çağ 2,5 milyon yıl - MÖ 12000

Orta Taş Çağı

Avrupa'da Mezolitik Çağ

Ön Asya'da Epipaleolitik MÖ 12000 - MÖ 9000

Cilalı Taş Devri

Neolitik Kültür Evresi MÖ 9000 - MÖ 5500

Bakır Devri

Bakır Taş Çağı

Kalkolitik Çağ

Maden Taş Çağı Erken Kalkolitik MÖ 5000 - MÖ 3000

Orta Kalkolitik

Geç Kalkolitik

25,521 görüntülenme
4
Teşekkür (5)
Paylaş
4

Başlangıcı ne zaman alacaksınız? Ona göre değişir. Evrenin yaşı 13,5 milyar yıl, Dünyanın yaşı 4,54 milyar yıl, Homo sapiens'in yaşı 200-300 bin yıl. (2020'deki 20 yılı görmezden geleceğim.)

Evrenin yaşını baz alırsak 13,5 milyar yıl/1000 yıl= 13,5 milyon tane bin yıl. 2000 yılı çıkarırsak 13.498.000 tane bin yıl,

Dünyanın yaşını baz alırsak 4,54 milyar yıl/1000 yıl= 4.540.000 tane bin yıl. 2000 yılı çıkarırsak 4.538.000 tane bin yıl,

Homo sapiens'i baz alırsak (300 bin yıla göre) 2000 yılı çıkarırsak 298 bin yıl var Milattan önce.

23,376 görüntülenme
2
Teşekkür (4)
Paylaş
2

Öncelikle İnsanlık anatomik olarak ilk defa 300.000 yıl önce Afrika'da ortaya çıkmıştır. Bu açıdan insanlık tarihi yaklaşık M.Ö. 297.920 yılına kadar uzanır. Ancak yazının bulunması ile kaydedilebilir insanlık tarihi başlamıştır. Yazının ilk defa kullanılması ise M.Ö. 26. yüzyıla kadar varabilmektedir.

M.Ö. 26. yüzyıla ait bir Sümer tableti.
M.Ö. 26. yüzyıla ait bir Sümer tableti.
Wikipedia

Ancak eğer şuan ki kullandığımız takvimler gereği İsa'nın doğumundan önceki her zamanı Milattan önce olarak adlandırdığımızdan. Milattan önce kaç yılın olduğunu hesaplamak için Dünya'nın ilk oluşum tarihine bakmamız gerekiyor. Çünkü dünya'nın ilk oluşumu dahil İsa'nın doğumundan önce ki tüm zamanlar milatttan önce olarak adlandırılmaktadır.

18,528 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın