Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Uygar Güler
Uygar Güler
26K UP
Üye
8

Mıknatıslar neden sadece demir, nikel ve kobaltı çekerler?

Demir, nikel ve kobaltı diğer elementlerden ayıran, mıknatıslar tarafından çekilmelerini sağlayan, şey nedir?
7,188 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

Öncelikle mıknatıslar tarafından etkilenen materyallere ferromagnetik adını veriyoruz. Sadece eşleşmemiş elektronu olan materyaller ferromagnetik olabilir, fakat her eşleşmemiş elektronu olanlar ferromagnetik olmaz (örneğin manganez).

Bu olay elektronun doğası nedeniyle ortaya çıkıyor. Elektronların magnetik momentleri vardır. Birçok materyalde electronların rastgele dağılımı nedeniyle bu momentler birbirini götürür. Fakat ferromagnetik materyallerde belirli bir hizalanma, net magnetik momentin oluşmasına, dolayısıyla mıknatıslar tarafından etkilenmesine neden olur.

Tüm Reklamları Kapat

Bu konular aslında son derece karışık ve bence fizikçi detayıyla ele alınmadığı sürece fazla havada kalan, ezbere dayalı olabilen bir konu. O nedenle işin fiziğine giriş yapmak istiyorsanız, elektromanyetik teoriyi oldukça iyi anlamak gerek. Konuyla ilgili olarak iyi yazılmış Wikipedia sayfasını aşağıya bırakıyorum, ilerleyen sorularınıza cevap olabilir.

1,283 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Ferromagnetism. (25 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 25 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Sabri Vatansever
Fizik Lisans

Öncelikle bunların yanında Gadolinyumun da çekildiğini belirteyim. Elektron dizilimlerinden kaynaklı. Bu elementler bir veya daha fazla eşlenmemiş elektron barındırdıkları için manyetik alanlarını sönümleyecek başka bir elektron yok. Sönümlenmedikleri için de mıknatıs tarafından çekiliyorlar.

964 görüntülenme

Kaynaklar

 1. The Physicist. What Causes Iron, Nickel, And Cobalt To Be Attracted To Magnets, But Not Other Metals?. (25 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 25 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aysu Aydın
Aysu Aydın
27K UP
Okur
Orijinal Soru: Manyetik bir kuvvet demir ve nikel gibi maddelere etki ederken diğer maddelere neden etki etmiyor?

Bu soru atomik ölçekte madde ve enerjinin davranışınıyla ilişkili olduğundan sorunun cevabına kuantum mekaniği ışık tutar. Aslında bu oldukça karmaşık bir konu; daha iyi anlaşılması ve ezber olmaması için elektromanyetik teoriye bakmanızı tavsiye ederim.

Mıknatıslanmanın oluşumu spinler aracılığıyla açıklanır. (Spin: Fizikte bir parçacığın açısal momentumu. Bu açısal momentum, elektrona Bohr Magnetonu olarak da bilinen bir manyetik moment verir.)

Tüm Reklamları Kapat

Demir, nikel, kobalt ve gadolinyumda, eşlenmemiş spinler olarak adlandırılan etkileşimler vardır. Bu etkileşimler, atomların manyetik momentlerinin kalıcı olarak birbirine paralel olarak hizalanmasını sağlar.[1][2] Bu belirli hizalanma, net magnetik momentin oluşmasına, dolayısıyla maddenin mıknatıslar tarafından etkilenmesine neden olur. Birçok materyalde ise elektronların rastgele dağılımı bu momentlerin birbirini götürmesine ve net magnetik momentin oluşamayıp materyalin mıknatıs tarafından etkilenmemesine neden olur.

318 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Lennart de Groot. Why Is Iron Magnetic, Unlike Other Metals?. (20 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 7 Temmuz 2022. Alındığı Yer: Utrecht University | Arşiv Bağlantısı
 2. Wikipedia. Ferromagnetism. Alındığı Tarih: 7 Temmuz 2022. Alındığı Yer: https://en.wikipedia.org | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close