Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Mide asidi neden midemizi eritmiyor?

Bir çok şeyi rahatlıkla eritebiliyorken neden midemizin kendisini eritmiyor?

1
Anonim 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu harika bir soru! Aslında eritiyor; çünkü maddelerin "Ben özel bir maddeyim, beni eritemezsin!" gibi bir mentalitesi bulunamıyor. Dolayısıyla mide duvarımız da durmaksızın asiditesi bildiğimiz limondan 10 kat güçlü olan hidroklorik asit etkisi altında durmadan eriyor. Ancak eriyen şey, midemizin kendisi değil, midedeki goblet hücrelerin salgıladığı kalın mukus tabakası. Bu tabaka durmaksızın salgılanarak mide sıvısı ile mide duvarı arasında koruma görevi görüyor. Bu mukoza içinde bikarbonat molekülleri bulunuyor ve asit mukozanın iç bölgelerine sızdığı anda bu bazik molekülle tepkimeye girerek etkisiz hale geliyor. 

Teşekkür
Paylaş
6

Kaynaklar

  1. Scientific American Burada koruyucu mekanizmalar anlatılmış; biraz teknik ama yine de güzel.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek olmayana inanmak cahilin doğal eğilimidir. Bu eğilimi yenmek için sadece gerçeği yeterince ortaya koymak yetmez, sahte olanın ifşası ve çürütülmesi de önemlidir.”
H. L. Mencken
Geri Bildirim Gönder