Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan Ak
Üye
0

Metil alkol ani körlük yapar mı?

500ml alkolün yanında yaklaşık bir çay kaşığı kadar metil alkol tükettim. Beklediğimden fazla baş dönmesi ve biraz mide bulantısı olunca acile gittim serum verdiler. 24 saat sonra daha hafif baş dönmesiyle tekrar acile gittğimde serum verip yolladırlar. Şu an üzerinden 44 saat geçti bir şeyim yok ama ani körlük yaşayabilir miyim?
2,096 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Göktuğ Çağlar
Kimyagerim, Felsefe ve Bilim Yakın Dostlarımdır

Merhaba Furkan

Metil Alkol insanlar için aşırı toksik olan bir alkol çeşididir, amatör etil alkol üretimleri sonucu eser miktarda oluşur, günümüzde çoğu kişi bu sebepten maruz kalırlar.

Yaklaşık olarak 10ml Metil Alkol optik sinirleri hasarladığı için kalıcı körlüğe sebep olmaktadır, 30ml si ise ölüm demektir,tabi bu değerler kiloya göre değişebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Siz tahminimce 2,3 ml Metil Alkole maruz kalmışsınız,bu değer zararlı ancak sizi kurtaran şey Etil Alkolü de beraberinde tüketmeniz olmuştur.Etil alkol,metil alkole göre daha baskındır,alkol dehidrojenazın metanol üzerine olan etkisini yarışmalı inhibisyon ile indirger ve metil alkol toksik bileşiklere dönüşmeden böbreklerden atılmış olur.Yani metil alkolün panzehiri etil alkoldür, ancak yine de tükettiğiniz alkolleri ,tayin kitleri ile tayin ederek tüketmenizi öneririm, aksi taktirde bir dahaki sefere bu ekranı görmenizi sağlayan optik sinirleriniz olmaz.

Artık korkmanıza da gerek yok, yüksek ihtimalle vücudunuzdaki tüm alkoller atılmıştır ve eğer kör olsaydınız o sırada olurdunuz, sonrasında toksik etki o kadar etkili olmaz.

195 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Metil Alkol. (18 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 18 Eylül 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close