Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
5

Mesleğimizi seçmek için hangi unsurları dikkate almalıyız? Hayallerimizi nasıl buluruz?

Hayallerinizi nasıl belirliyorsunuz? Meslek seçmek için neleri göz önüne alırsınız? Lütfen bu soruyu samimi ve açık bir şekilde anlatın.
218 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
5 Cevap
Cevap
Tarık Akay
Tarık Akay Yazılım müh. ögrencisiyim.

En başta sevdiğim yıllarca yapıp sıkalmadığım ve maddi sıkıntı yaşamiyacağım bir meslek olması benim için çok önemliydi en büyük faktör böyle oldu.Diğer unsurlar ile dünyaya katkım olabilecek bir meslek ve kendimi sürekli geliştirebileceğim , körelmiyeceğim bir meslek tercih ettim.

4
  • Raporla
Kabul Edilen Cevap
Fractal .
Fractal . Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim.

Benim meslek seçimim aslında oldukça basit olmuştu. Çocuklukta beri bilgisayarla bir şeyler yapmayı sevdiğim için eğitimimi de bu yönde kurdum. Her zaman ihtiyaç duyulan bir meslek olduğu için de herkes oldukça iyi karşılamıştı.

Benim seçimim kolay olsa da zamanında kafası bu konularda karışık olanlara yardım etmeye çalıştım. Ve şunu farkettim ki insanların çoğunun düşünce şekli hep spesifik alanlara yoğunlaşma durumda. Aynı anda hem moleküler biyolog, hem yazılım mühendisi, hem oyuncu olmak istemek gibi. Bence her şeyden önce eğer ki kesin bir hayalin yoksa genel bir kategori belirlemekle başlamak faydalı olacaktır. İlk başta meslekleri "bu olsun" diye doğrudan seçmek yerine önce genel hatlarına göre ayır. Mühendislik, biyoloji/tıp, sanat/edebiyat, öğretmenlik, tarih, medya sektörü, ekonomi/işletmecilik gibi. Sonra bir idealin varsa bunu mesleklerden bağımsız olarak ele al ve düşün. "Ben insanların hayatını kolaylaştırmak istiyorum", "Ben sadece saf bilim araştırmak istiyorum, "Ben bilginin ve aydınlanmanın önünü açmak istiyorum", "Ben sadece para kazanmak istiyorum"(Bunu şakasına söylemiyorum, bazı insanlar gerçekten de sadece para ister, iş yapmak tatmin etmez. Buna da saygı duymak lazım). Sonra bu fikirlerini en iyi yansıtan meslek grubu hangisi onu seçmeye çalışabilirsin.

Bu Reklamı Kapat

Eğer ki bir grup belirlediysen ondan sonra yapman gereken şey denemek. Ben kendi alanımdan gideyim. Çocukluktan hep bilgisayarla olduğumdan web site kurmayı, oyun yapmayı, dijital tasarım ve modelleme yapmayı, kod yazmayı, hatta dijital müzik yapmayı bile denedim. Tabi bilgisayar ulaşması ve denemesi kolay bir kaynak. Örneğin tıp seçersen bunu yapamazsın. Ama bu gibi alanlarda da yapabileceğin bir şey var. O konuda yazılan ve üniversitelerde işlenen akademi düzeyindeki kitapları okuyabilirsin.

Akademik kitapları okumanın başka bir artı yönü de şudur. Bazı meslekler filmlerde, dizilerde, popüler bilim kitaplarında çok abartılabiliyor. Günlük olarak yapılmayan şeyler sanki sıradan olaylarmış gibi anlaşılabilir. Veya herhangi bir youtube videosunda bir meslek sadece iyi ve heyecan verici yönleriyle aktarılıyor olabilir. Bu yanlış algıları kırmak için en iyi yol bu mesleklerde gerçekten neler yaptıklarını, gerçekten neler öğrendiklerini iyi bilmektir bence.

Burada bu basamaklar kolaymış gibi anlatmış olabilirim fakat hepsi için uzun bir süre düşünmek gereken zor konular. Ne yapmak istediğini çok düşünmelisin gerçekten.

450 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
Cevap
Muhammet Şahin Aydınlıoğlu
Muhammet Şahin Aydınlıoğlu Evrim Ağacı platform kullanıcısıyım.

Merhabalar, şahsen ben mesleğimi seçmek için ilk önce kendimi gözlemlerim, ne yaptığımı, neyi niçin yaptığımı öğrenirim önce.. Bu süre zarfında hoşuma giden şeyler ve gitmeyen şeyleri ayırt ederim.. Sonra ilgili mesleğin taban puanlarına bakarım ve yapamayacağım bir net sayısı ise hemen başka meslek seçerim.. 😅 Alın size samimiyet!

107 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Ayşenur Karataş
Ayşenur Karataş Diş hekimliği öğrencisiyim

Samimi olmak isterim ki bu bölümü seçerken bu bölümü gerçekten sevip sevmediğime odaklanmadım. Seçimim tamamen duygulardan uzak salt realist bir karardı. Öncelikle eğitiminin ardından iş bulabilecek miyim ve iş bulursam aldığım maaş sadece temel ihtiyaçlarıma mı yeter yoksa ileride hobilerim için profesyonel eğitim almak istersem bu maaş buna yeter mi sorularına cevap vermesi benim için esas kriterdi. Bunun yanında içimdeki ya ileride işsiz kalırsam ya da aldığım maaş yetmez de hayatımı devam ettirebilmek için başkalarının maddi desteğine muhtaç kalırsam korkusunu içimden söküp atabilmesi de benim için önemliydi. İlgi duymadığım bir alana yönelmek ne kadar doğru bilmiyorum ama artık bu ülkede hayalindeki mesleği yapmak o kadar da kolay değil hayallerin için önce hayatta kalmalısın ve bunun en garanti yolu sana maddi açıdan iyi olanaklar sunan bir meslek seçmek. Bu sayede belki ileride hayallerini gerçekleştirebilmek için o alanda profesyonel eğitim almak istersen mesleğinin geliri ile hayallerini gerçekleştirmeni daha kolay kılabilirsin. Okuduğum bölümde şu an meslek için gerekli olan el becerisini kazanmak için çeşitli pratik derslerimiz oluyor ve bunların da muhakkak ödevleri oluyor. İşte o anda da yapmayı sevmiyor olsam da uzun vadede yaptığım ödevin sevdiğim hobileri gerçekleştirmede bir engel değil tam aksine beni o amaca götürecek bir kısa yol olduğunu düşünmek hala o ödevleri yapmak için bana bir amaç veriyor. Böylelikle ilgi duymadığınız bir işte de o iş hakkındaki düşüncelerinizi iyiye çevirerek başarılı olabilirsiniz. Son olarak inandığım şey şudur ki durumu değiştiremiyorsan ona bakışını değiştir böylelikle yolu değiştiremezsen bile o yolda yürüyen seni daha mutlu kılabilirsin.

2
  • Raporla
Cevap
Yusuf İslam Çinkaya
Yusuf İslam Çinkaya Nitelikli işsizim =D

Şunu söylemeliyim ben normalde kimya teknikeriyim ve bu alana seçerken benim motüvem bireyler öğrenmekti yani keşfetmek benim ana motivasyonumdu ama şudavarki diplama işvermiyor reis . iyi maaşlı sevdiğin bir dalda çalışmak istiyorsan yabancı dil bilmek zorundasın çünkü bu diploması olan çok önegeçmek için ortaya ekstra lar koymak zorundasın.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.