Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Merkezkaç kuvveti (Yalancı kuvvet) nedir, neden olmadığı halde etkileri vardır?

Gerçekte olmayan bir kuvvet denilliyor, ne demek isteniyor? Aydınlatırsanız sevinirim.
1,727 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mustafa Koçer
Mustafa Koçer
1,725 UP
Makine mühendisliği 4. sınıftayım, normalde fizik okuyacaktım.

Maddenin eylemsizlik davranışından kaynaklanan bir etkiden bahsediyoruz. Düz bir şekilde kuvvetlerden bağımsız sabit hızla ilerleyen bir cisim herhangi bir kuvvet etkisi gelene kadar yaptığı ivmesiz harekete devam eder; duruyorsa durur, sabit hızla gidiyorsa aynı şekilde gider. Eylemsizlikten dolayı düz devam eden bir cismin hareketine dik bir kuvvet uygulanırsa cisim yön değiştirir. Kuvvet, her yön değişiminde cismin hareketine dik şekilde gelirse cisim, kuvvetin büyüklüğü, cismin hızının karesi ve cismin kütlesine bağlı olan bir çapta çembersel harekete geçer. F = m v²/d bu denklemde F dik olan kuvvettir, m cismin kütlesidir, v ise hızıdır. Geçekte bu kuvvet mantıken de olması gerektiği gibi cismin çizdiği çemberin merkezine doğrudur, sonuçta bu kuvvet olmazsa cisim düz hareketine devam ederdi. Merkezkaç kuvveti denen olay zaten cismin bu dik kuvvetten kurtulup eylemsizliğe devam etmeye çalışmasının sonucudur. Merkezcil kuvvet yok olduğunda cisim savrulacağı için bu savrulmayı sağlayan şeye merkezkaç kuvveti denmiş olmalı ama bu gerçekte olanı ifade etmek için yetersiz bir yaklaşım. Gerçekte olan şey düz gitmeye çalışan bir cisim ve onu bir nokta etrafında döndürmeye zorlayan bir kuvvet. İpin ucuna taş bağlayıp salladığınızda ip taşa sürekli dik bir kuvvet uygular ve onun düz devam etmesini engeller, taş ise düz devam etmek ister, ipin gerilmesini sağlayan şey de işte bu eylemsizlik prensibidir.

327 görüntülenme
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close