Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
9

Merkez kaç kuvveti gerçek bir kuvvet değil ise ve merkezcil kuvvet her zaman merkeze doğru ise şu(açıklamadaki) olay nasıl gerçekleşir ?

Karakter sınırından dolayı görsel olarak koydum. Alttaki metine ek olarak şimdi aklıma şu da geldi: Eğer bir yayın ucuna bir cismi bağlarsanız ve onu çembersel olarak döndürürseniz yay uzamaya başlar ama f(merkezcil) içeri doğru yani yayın kısalması gerekmez mi normalde ?
3,428 görüntülenme
Merkez kaç kuvveti gerçek bir kuvvet değil ise ve merkezcil kuvvet her zaman merkeze doğru ise şu(açıklamadaki) olay nasıl gerçekleşir ?
Merkez kaç kuvveti gerçek bir kuvvet değil ise ve merkezcil kuvvet her zaman merkeze doğru ise şu(açıklamadaki) olay nasıl gerçekleşir ?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Anıl Karagümüş
Öğrenci

Sırasıyla problemi irdeleyelim: Bir hareket mevcut olduğuna göre, Newton'un 2. Yasası gereği ivmeyle doğru orantılı bir net kuvvet olmalıdır (yani net kuvvet sıfırdan farklı). Bilyenin serbest cisim diyagramını çizersek bilye üzerindeki kuvvetlerin ağırlık, ağırlığına ters ve eşit büyüklükte sürtünme kuvveti ve merkezcil kuvvet olduğunu göreceğiz. Burada her zaman akılda bulundurmamız gereken bir nokta da şu: Merkezcil ivme büyüklük olarak değişmiyor, ancak yönü değişiyor; yani ivme -dolayısıyla kuvvet- sabit değil (vektörel olarak). Sonuç olarak değişken bir ivmeden bahsediyoruz. Kilit noktayı fiziksel açıdan sağduyumuza hitap edecek şekilde şöyle açıklamak mümkün: Yine bilyenin serbest cisim diyagramına dönersek, merkezcil kuvveti silindirin bilyeye uyguladığı tepki kuvveti olarak düşünebiliriz, yani bu durumda silindirin serbest cisim diyagramını incelersek bilye de silindire bir kuvvet uyguluyor (merkezden dışa doğru) ancak dediğim gibi bu kuvvet bilyenin değil silindirin üzerinde. Böylece görürüz ki silindirin bilyeye uyguladığı tepki kuvvetiyle bilyenin çembersel hareketini sağlayan kuvvet aslında aynı kuvvet.

Yay konusuna gelecek olursak, yine merkezcil hareketi yaratan yayın bilye üzerindeki merkeze doğru olan kuvvet. Newton'un 3. Yasası gereği, yayın üzerinde buna eşit büyüklükte ve ters (yani merkezden dışa doğru) bir kuvvet oluşacak ve böylece yayda bir çekme kuvveti (gerilme) oluşacaktır. Yani burada bilyeye çembersel hareketi yaptıran kuvvet, yaydaki gerilme kuvvetinin ta kendisi.

Tüm Reklamları Kapat

1,160 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close