Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Merhabalar, sabunun korona virüsü yok etmesi yazısıyla alakalı sorum şu olacak sıvı sabunun katı sabuna göre patojen yayılımı daha az olabilir mi?

Laboratuvarlarda çalışırken likit ürünler tercih ediyorduk çünkü virüs veya ondan kalan patojenik kimyasalların da ortama eldiven aracılığıyla bulaşabileceğini düşünüyorduk. Bilmediğim birşey olabilir mi diye fikrinizi almak istedim.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Bildiğim kadarıyla katı sabun kullandıktan sonra sabunun düzgün bir şekilde temizlemezsek üzerinde artıklar ve bu artıkla ile beraber patojenler de kalıyor. Bu nedenle sıvı sabun kullanmak katı sabuna göre daha sağlıklı. Umarım sorunu doğru anlayıp doğru cevaplamışımdır. Açıklamayı okuyunca başka bir şey kastedip kastetmediğini düşünmeye başladım.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Sabun ister katı ister sıvı olsun uygun sürede kullanıldığında etkili şekilde temizleme yapar.

Her iki formun kendine ait avantajları ve dezavantajları olsa da bunlar kullanıcı tercihinin belirlenmesi noktasında fark yaratmaktadır.

Diğer taraftan evimiz dışında kullanmak durumunda kaldığımız tuvaletlerdeki sıvı sabun kullanımı, sensörlü su kaynakları, kapısız girişler ve yine sensörlü kurutucuların temel mantığı ellerinizi mümkün olan en az yere temas ettirmenizi sağlamaktır. Buralarda doğal olarak katı sabun kullanımı genel hijyen kurallarına uygun görünmemektedir. (en az temas)

Kalıp sabunların özellikle suya temas eder şekilde bırakılması ile bakteri bulaştırabileceği düşünülse de bu sabunu kullanmadan önce su ile temizlediğinizde riski bertaraf etmiş olursunuz.

Hangisini kullanacağınız size kalmış, önemli olan ellerimizi uygun sürede sabun kullanarak temizlemeyi alışkanlık haline getirebilmek.

Bilimsel çalışma sayılmaz ancak güncel tarihli olduğu için yine bir hekim görüşüne ait yazıyı link olarak ekliyorum.

Sağlıkla kalın

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Basın Appliance of Science: Which is better, liquid soap or a bar of soap?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Önümüzdeki yolculuğun bir sonu olduğunu bilmek güzel. Nihayetinde önemli olan, yolculuğun kendisi.”
Ursula K. LeGuin
Geri Bildirim Gönder