Puan Ver
0
Puan Ver

Merhabalar, islam'ın yaratılışçılık teorisine dayanarak hiç bir bununla ilgili bilimsel argüman var mıdır?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Cevap kısaca: Böyle bir kanıt yoktur.

Yaratılışçılıktan ne kastettiğine de bağlı biraz. Eğer ki her şeyin bir anda yaratılmasından bahsediyorsak bu zaten kesin olarak yanlıştır. Fakat yaratılış anlamında evrimi, Tanrı'nın bir yaratma biçimi olarak görebiliriz. Fakat bu da sadece bir inançtır. Yani ortada yaratılış ile ilgili hiçbir kanıt yoktur. Ne ateizme ne teizme ait bir kanıt mavcuttur. Bilim bize gerçekleri söyler, biz de kendi kafamıza göre yorumlarız.

Teşekkür
3

Kaynaklar

  1. Kaynak

Varoluşu yorumlamak, tasarımcı kabulü, ya da reddi, irrasyonel bir alandır. Yani bilimsel gerçekler ele alınır, büyük resimde yorumlanır ve bir sonuca varılır.

Bu felsefe yapmak gibi bir şeydir. Hicbir felsefi akım için bilimsel kanıt aradık mı...

Işte varoluşu yorumlama biçimleri için de bilimsel kanıt aramak yontembilim hatası olarak tanımlanabilir.

Kanıt olmadığı için tasarımcı yoktur, kanıt olduğu için tasarımcı vardır gibi altı boş yaklaşımlar geçersizdir.

Kısaca sonuca gitmede bilim araç, bilinç düzeyi karar verendir. Sonucun ne olduğundan bağımsız olarak.

Teşekkür
2

Kaynaklar

  1. Rasyonal değer
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir politikacı bir sonraki seçimi, bir devlet lideri ise bir sonraki nesli düşünür.”
James Clarke
Geri Bildirim Gönder