Puan Ver
1
Puan Ver

Merhaba ,utanarak itiraf etmeliyim ki "evrim"konusunda çok donanimli sayilmam. Hatta çok yuzeysel ve ezber şeylerdir bildiklerim. Yardim eder misiniz?

Evrim kurami ve mekanizmalari kitabi ile başlayacağim ,peki sonrasinda ne okumaliyim? Kendime oncelikle sağlam bir zemin hazirlamaliyim.

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Merhaba!

Öncelikle şunu söylemem lazım: Evrim teorisini bilmemek utanılacak bir şey değil, bilmeyip yoktur demek utanılacak bir şeydir o yüzden için rahat olsun dostum. Bunu öğrenmek istemen çok güzel bir davranış keşke bütün vatandaşlarımız senin gibi olsa...

Soruna gelirsek belirttiğin kitap başlangıç için çok uygun tavsiye ederim. Onun dışında eğer yeterli İngilizcen varsa makaleler okuyarak yeni şeyler öğrenebilirsin. Veyatta Evrim Ağacı çok kullanışlı bir site evrim hakkında bilgi edinmek için. Merak ettiğin çoğu şeyi 'arama' kısmından aratarak bulabilirsin. Bu konuda sitenin kurucularına teşekkür etmek gerekir bu kadar önem verdikleri için bu konuda. Daha sonra yine Evrim Ağacı' nın Teknoseyir isimli bir Youtube kanalıyla yaptığı bir röportaj var ona bakmanı tavsiye ederim. Aşağıya da 2 tane link bırakacağım. Biri kitaplarla alakalı diğeri belgesellerle umarım yardımcı olur.

En önemlisi ise senin kendi isteğin. Sıkılmaman gerekiyor. Okudukça okuyasının gelmesi. Eğer gerçekten evrim teorisi hakkında elle tutulur seviyede bir bilgi birikiminin olmasını istiyorsan pes etmeden okumak şart.

Hep böyle bilgiye aç olman dileğiyle iyi akşamlar...

Favorilerime Ekle
8

Kaynaklar

  1. Belgeseller
  2. Kitaplar

sitenin soru cevap kısmının solunda bulunan ea akademiye basıp evrimsel biyoloji kısmında mesela türleşmeden başlayarak sıra sıra bir şeyler okuyup özellikle doğal seçilimi yapay seçilimi vs okursanız zaten bir çok şey rayına oturacaktır. yapay ve doğal seçilimi biliyorsanız da o sıradaki başka makaleleri okuyabilirsiniz gerçekten müthiş bilgiler içeriyorlar. celal şengörün evrimi okumak isteyenlere önerdiği kitaplar hakkındaki videoyu da kaynak kısmına koyayım.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geçmişin tehlikesi insanların köleleşmesiydi. Geleceğin tehlikesi ise insanların robotlaşması...”
Erich Fromm
Geri Bildirim Gönder